asd

Skup złomu a ochrona środowiska

Skup złomu a ochrona środowiska

Utylizacja metalowych odpadów powinna odbywać się wyłącznie w przeznaczonych do tego punktach. Specjaliści odpowiednio zajmą się ich przetworzeniem oraz odzyskiem, w sposób bezpieczny dla natury. Jak wygląda kwestia „skup złomu a ochrona środowiska”? Wyjaśniamy, dlaczego korzystanie z takiego rozwiązania jest nie tylko wygodne i opłacalne, ale też ekologiczne! 

Dlaczego warto korzystać ze skupu złomu?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego warto korzystać ze skupu złomu. Powszechnie wiadomo, że taka opcja jest po prostu zgodna z przepisami, a przy tym łatwiejsza i opłacalna. Mimo to, niektórzy składują metalowe odpady w swoich garażach/ piwnicach/ szopach ogrodowych czy porzucają je np. w lesie lub przydrożnym rowie.

Nieprawidłowa utylizacja i składowanie złomu nie bez powodu są nielegalne. Stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale też środowiska naturalnego. W szczególności metalowe urządzenia elektryczne czy przewody i kable zawierają metale ciężkie, które mogą zanieczyszczać glebę oraz wody gruntowe, doprowadzając do chorób czy nawet śmierci roślin i zwierząt. 

W praktyce każde odpady zaburzają ekosystem, w większym lub mniejszym stopniu szkodząc faunie i florze. Z tego względu tak ważne jest, by odpowiednio je utylizować, a w miarę możliwości ponownie wykorzystywać.

Jaki ma to związek z ekologią?

Omówmy jednak dokładniej, jaki ma to związek z ekologią. Skupy złomu odgrywają w tej kwestii o wiele większą rolę. Nie tylko nie dopuszczają do zaśmiecania i skażenia środowiska, ale też przyczyniają się do walki o poprawę jego stanu.

Nie wszyscy wiedzą, że w skupie złomu duża część odpadów metalowych zostaje odzyskana. Oznacza to, że obsługa poddaje je odpowiedniej obróbce, a następnie sprzedaje je do m.in. hut czy zakładów przemysłowych. Taki recykling pozwala zredukować ilość odpadów, a zarazem zmniejszyć ilość wydobywanych metali. W tym procesie zużywa się wiele energii elektrycznej, a także wody, przy okazji zanieczyszczając wody gruntowe.

Można uznać, że działalność skupów złomu wpisuje się w ideę less waste (ang. mniej odpadów). Do tego przyczynia się do ograniczania procesów wydobywczych i produkcyjnych, zmniejszając zużycie energii elektrycznej i wody, a co za tym idzie – emisję CO2.

Gdzie najlepiej oddać złom?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej oddać złom? Wybierz legalny, licencjonowany punkt, który jest wpisany do rejestru CEIDG. Zwróć uwagę na to, czy pracownik wystawi Ci odpowiedni dokument, potwierdzający oddanie złomu i zawarcie transakcji (w przypadku osób fizycznych – formularz przyjęcia odpadów metali, w skrócie FPO).

Złomex to sprawdzony, legalny skup złomu. Jeśli chcesz zgodnie z przepisami, ekologicznie, a do tego opłacalnie sprzedać odpady metalowe, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pozyskane surowce poddajemy recyklingowi, odzyskując maksymalnie dużo materiału. 

Nie masz co zrobić z żelastwem, np. starymi sprzętami AGD czy śmieciami po remoncie? Pozbądź się problemu w kilka chwil i zdobądź trochę gotówki. Proponujemy najlepsze stawki w regionie – sprawdź nasz cennik złomu

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego w razie jakichkolwiek pytań. Jesteśmy czynni 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Wykaż się rozsądną, ekologiczną postawą, oddając złom do naszego punktu!