Nadszedł czas rozstać się z obecnym samochodem? Bez względu na to, czy wymaga zbyt kosztownych napraw czy po prostu planujesz zmianę na nowy czy potrzebujesz gotówki, warto poszukać najkorzystniejszego rozwiązania. Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie skup samochodów czy portal aukcyjny? Przygotowaliśmy analizę i podpowiadamy, gdzie oddać samochód, gdy zależy Ci na szybkiej i opłacalnej transakcji.

Skup samochodów a portal aukcyjny

Gdy pojawia się pomysł sprzedaży samochodu, zwykle właściciele zastanawiają się, co muszą zrobić, by zawrzeć jak najkorzystniejszą transakcję. Jedni inwestują w samochód, wymieniają części czy sprzątają (chcąc drożej sprzedać pojazd), inni sprzedają auto tak, jak stoi. Bez względu na to, do której grupy należysz, warto w ogóle zastanowić się, w jaki sposób pozbyć się pojazdu. Najczęstsza wątpliwość brzmi: skup samochodów a portal aukcyjny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Przedstawiamy je, abyś mógł podjąć najkorzystniejszą decyzję.

Skup samochodów to miejsce, które zajmuje się skupowaniem pojazdów różnym marek – najczęściej bez względu na rocznik, model, stan. Choć większości osób kojarzą się one ze „złomowiskiem”, to wcale nie oznacza, że na skupie dostępne są wyłącznie niezdatne do jazdy pojazdy ze stażem minimum 20-letnim albo auta powypadkowe. Owszem – skupy najczęściej posiadają mnóstwo aut, które uczestniczyły w wypadkach i stłuczkach albo uszkodzonych tak, że naprawa okazała się nieopłacalna dla właściciela i zdecydował się pozbyć swojego pojazdu. Ale można tez tam znaleźć perełki! 

Portal aukcyjny to z kolei internetowe miejsce, w którym każdy użytkownik (zwykle po założeniu konta i akceptacji regulaminu), może dodać swoje ogłoszenie sprzedaży pojazdu. Niezbędne jest wstawienie zdjęć, uzupełnienie wszelkich danych na temat pojazdu i jego stanu. Zwykle sprzedawca proponuje cenę, która może być poddana negocjacjom. Sprzedaż w większości przypadków poprzedzają osobiste spotkania z potencjalnymi kupcami.

Zalety sprzedaży samochodu do skupu

Jeśli chodzi o zalety sprzedaży do skupu, to na pewno jest to w większości przypadków najlepsze rozwiązanie, gdy mowa o aucie uszkodzonym – obitymi, po dachowaniu, z wystrzelonymi poduszkami albo poważnymi usterkami mechanicznymi. Najpewniej tego typu pojazd „wisiałby” na portalu aukcyjnym miesiącami. 

Udając się na skup, można pozbyć się pojazdu właściwie od ręki i to w całkiem dobrej cenie. W końcu w tego typu miejscach pracują profesjonaliści, którzy są w stanie obliczyć realną wartość auta w takim stanie, w jakim się znajduje. Nie musisz stresować się uporczywymi negocjatorami, którzy będą chcieli zbić cenę. Otrzymana zapłata jest zgodna z realną wartością rynkową auta.

Zyskujesz bezpieczeństwo, wygodę i szybki przebieg transakcji – wszelkimi formalnościami zajmują się pracownicy skupu i od razu wypłacają pieniądze. Nie musisz też dostosowywać się do oglądania pojazdu przez wybrednych kupujących i doszukiwania się przez nich kolejnych „mankamentów”, by tylko obniżyć cenę. Decydując się na skup, to pracownicy dojeżdżają w dogodnym dla Ciebie terminie. 

Nie musisz też zawracać sobie głowy przygotowywaniem pojazdu, spisywaniem umowy ani żadnymi innymi formalnościami. Pracownicy dokonują oględzin, proponują cenę, przygotowują umowę kupna-sprzedaży, a po finalizacji transakcji zabierają auto na kołach lub lawetą. Jeśli nie będziesz zdecydowany, nie musisz obawiać się żadnych opłat z tym związanych. Możesz się rozmyślić i zachować pojazd, jeśli nie będziesz usatysfakcjonowany zaproponowaną ceną albo sentyment Ci nie pozwoli na rozstanie się z autem.

Czy sprzedaż auta na skupie ma wady? 

Na pewno znajdą się tacy, którzy nie będą zadowoleni, a wszystko zależy od tego, na jaki skup się udasz. Niektóre skupy zaniżają cenę, nie dojeżdżają na oględziny do klienta albo obsługa jest nieprzyjemna. Poza tym na próżno szukać minusów, gdy wybierzesz profesjonalny skup aut. W Złomex gwarantujemy satysfakcję! Skupujemy wszystkie modele i wszystkie roczniki – powypadkowe, sprowadzone. Sami odbieramy auto z Twojego podwórka (do 70 km od Krakowa) i płacimy gotówką!

Sprzedaż czy kasacja pojazdu?

Jeśli Twój pojazd ma już swoje lata, naprawa okazuje się nieopłacalna albo został poważnie uszkodzony wskutek wypadku czy stłuczki – masz do wyboru dwie opcje: sprzedaż lub kasację pojazdu. Zastanawiasz się, co będzie bardziej opłacalne? Wiele zależy od indywidualnego przypadku, stąd też najlepiej skontaktować się z firmą, która prowadzi Legalną Stację Demontażu oraz skup pojazdów jednocześnie. Wówczas specjaliści przyjadą pod wskazany adres na oględziny i powiedzą, ile mogą Ci zaoferować za Twój samochód w przypadku skupu, a ile za kasację auta. Nie wahaj się więc, gdzie oddać samochód i co będzie bardziej opłacalne, a zacznij działać i skontaktuj się z fachowcami z branży! Zapraszamy do kontaktu.