Na skup złomu trafiają różnego rodzaju metale. To surowcowe odpady w postaci wysłużonych, zepsutych albo wybrakowanych wyrobów. Dla zwykłego Kowalskiego są jedynie przedmiotami, które zagracają garaż czy piwnicę. Natomiast dla ludzi z branży – cennym surowcem wtórnym. Trzeba jednak zauważyć, że to wcale nie jest tak, że absolutnie każdy metal podlega skupowi. Co nie zostanie przyjęte na złom? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czego nie możemy oddać do skupu złomu?

Wyroby, których nie można oddać do skupu złomu, da się podzielić na dwie kluczowe kategorie. Jednak zanim do tego przejdziemy, należy zaznaczyć, że to jedynie ogólne zasady i w różnych miejscach podejście pracowników może być mocno zindywidualizowane. Każda firma ma bowiem swoją politykę, dotyczącą przyjmowanych metali.

Jeśli popatrzymy na to przez pryzmat rodzajów metalowych odpadów, to problematyczne mogą się okazać metale rzadkie, które czasem niechętnie są przyjmowane w niektórych skupach z racji swojego specyficznego zastosowania. Do tej samej kategorii zaliczamy metale radioaktywne, których przetwarzanie wymaga nie tylko dodatkowych zezwoleń, ale i specjalistycznej wiedzy.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że to nie jedyne kryterium, które może mieć wpływ na ocenę dostarczonego do skupu metalu. Nie bez znaczenia jest również jego stan. W firmie Złomex pracownicy nie przyjmują złomu stalowego i żeliwnego, jeśli jest on zatłuszczony, zaoliwiony, a także mocno zabrudzony ziemią, gruzem, siarką czy drewnem oraz kiedy ma widoczne niemetaliczne zanieczyszczenia (na przykład w postaci gumy albo lakieru). Natomiast jeżeli chodzi o złom metali kolorowych – skup złomu wyraźnie zastrzega, że musi on być dobrze oczyszczony, a także wydzielony od złomu stalowego oraz innych niemetalowych elementów.

Co jest chętnie przyjmowane?

W dużym skrócie: na złom chętnie przyjmowane jest wszystko to, co może zostać przetworzone i ponownie wykorzystane. Do skupów z powodzeniem da się zatem dostarczyć różnego rodzaju metale. Może to być złom stalowy i żeliwny oraz złom metali kolorowych.

W praktyce na skup trafia na przykład złom: aluminiowy, miedzi, mosiądzu czy ołowiu. Do tego dochodzi chociażby złom akumulatorowy, złom chłodnic i złom katalizatorów, charakterystyczny do branży samochodowej. I tak można wymieniać, i wymieniać…

Przykładów rzeczy, jakie mogą trafić do skupu złomu jest wiele. W związku z tym, że można na nich nie tylko zarobić, ale i przyczynić się do poprawy środowiska, warto wyrobić sobie nawyk segregowania różnych metali. Przed każdą wizytą w skupie dobrze jest zaś zajrzeć do aktualnego cennika. Szczególnie, że kwoty, jakie można otrzymać za kilogram konkretnego surowca są zróżnicowane i mogą ulegać cyklicznym zmianom.

Gdzie oddawać złom?

Przed wizytą w skupie złomu, warto poznać miejscowy rynek. Decydując się na konkretny punkt, nie należy się kierować wyłącznie cennikiem. Kluczowe są również inne kwestie – to, czy dany skup działa legalnie oraz czy przyjmuje te metale, które dana osoba chce tam dostarczyć.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Pracownicy Złomex.pl chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości oraz podzielą się cennymi radami. Czekamy na Twój telefon!