Chcesz bezpiecznie, legalnie i ekologicznie zutylizować odpady metalowe? Jeśli planujesz oddać je do skupu, musisz pamiętać o kilku kwestiach. W tym wpisie wyjaśniamy, jak przygotować złom do sprzedaży!

W jaki sposób przygotować złom do sprzedaży?

Wiele osób nie wie, w jaki sposób przygotować złom do sprzedaży. Przede wszystkim należy oczyścić odpady z kurzu, pyłu, błota, rdzy i innych zabrudzeń. Pracownicy skupu mogą odmówić przyjęcia zanieczyszczonego metalu.

W miarę możliwości dobrze jest też zawczasu pozbyć się wszystkich dodatkowych elementów, które nie są wykonane z metalu, a także usunąć dodatkowe warstwy np. lakieru, folii czy farby. W przypadku np. przewodów dobrze jest zdjąć gumową izolację. Najlepiej jest po prostu dostarczyć sam metal.

W sytuacji, gdy ma się większą ilość odpadów, warto je posegregować na metale żelazne (stal, żelazo) i nieżelazne (m.in. aluminium, miedź, mosiądz, brąz). W identyfikacji pomocny może być zwykły magnes – przyciąga metale żelazne. W przypadku innych odpadów może być większy kłopot, a nie każdy posiada specjalny sprzęt do sprawdzania metali. Jeśli jednak ma się znajomego mechanika, lakiernika czy pasjonata motoryzacji, można spróbować pożyczyć takie urządzenie. W ostateczności warto skontaktować się ze skupem – pracownicy mogą pomóc zidentyfikować metal na podstawie krótkiego wywiadu.

Odpady trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu, umieszczając je np. w worku, skrzynce, kontenerze czy innym pojemniku. W przypadku większej ilości złomu, można zamówić usługę jego odbioru albo dostarczyć go we własnym zakresie z pomocą małej ciężarówki lub innego pojazdu z przyczepą. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z wybranym skupem.

Dlaczego jest to istotne?

Przygotowanie złomu do sprzedaży jest ważne z wielu względów. Przede wszystkim w ten sposób szanuje się czas pracowników skupu oraz dba o ich bezpieczeństwo (np. mokre czy zabrudzone elementy mogą wyślizgnąć się z ręki). Przy tym ma się też oczywiście na względzie własny interes – w przypadku odpadów w wyjątkowo złym stanie, obsługa może odmówić przyjęcia złomu. Nie ma sensu ryzykować, że zostanie się odesłanym.

Co więcej, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu złomu do sprzedaży cała procedura może trwać znacznie krócej. Posegregowane, oczyszczone odpady są w zasadzie gotowe do zważenia i wyceny, dlatego szybciej otrzyma się gotówkę i zaświadczenie. Do tego można wtedy uzyskać większą kwotę niż w przypadku odpadów zmieszanych (niektóre punkty doliczają dodatkową opłatę za ich segregację).

Gdzie warto sprzedać złom?

Jak ocenić, gdzie warto sprzedać złom? Na pewno warto zwrócić uwagę na cennik, ale też zakres usług – zdarza się, że pracownicy za darmo identyfikują odpady. Najlepiej wybrać sprawdzony, polecany punkt w pobliżu miejsca zamieszkania.

Złomex to profesjonalny, legalny skup złomu działający na rynku już od ponad 30 lat. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani, doświadczeni pracownicy. Działamy od poniedziałku do soboty. Gwarantujemy szybką obsługę i konkurencyjne stawki. Chętnie odpowiadamy na pytania i służymy pomocą – zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Musisz pozbyć się złomu? Zrób to w wygodny, prosty, legalny i bezpieczny dla środowiska sposób. Przygotuj odpady do sprzedaży i wymień je na gotówkę!