Kierowcy często nie mają pojęcia, co zrobić ze starym ogumieniem. Zgodnie z przepisami, opon absolutnie nie wolno wyrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Jak więc można się ich pozbyć? Wyjaśniamy, gdzie oddać zużyte opony!

Dlaczego warto oddać zużyte opony do skupu?

Stare ogumienie można zostawić u wulkanizatora, ale zwykle jest to płatna usługa. Lepszym wyjściem jest zawiezienie go do specjalnego punktu. Dlaczego warto oddać zużyte opony do skupu? Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, tanie i bezpieczne, ale też najbardziej ekologiczne.

Do produkcji ogumienia wykorzystuje się szereg substancji, które są szkodliwe dla środowiska. Z tego względu zgodnie z Artykułem 55 ust. 1 Ustawy o Odpadach z 2001 roku niedozwolone jest wyrzucanie opon do śmieci zmieszanych. Ich porzucenie w miejscu niedozwolonym (np. przy drodze czy w lesie), jest z kolei traktowane jak wykroczenie – można za to otrzymać mandat wynoszący nawet 500 zł. Podobnie jest w przypadku palenia opon. Nie tylko można za to słono zapłacić, ale też narazić swoje zdrowie, wdychając szkodliwe opary.

Oddając zużyte opony do skupu ma się pewność, że będą prawidłowo zutylizowane. Do tego mogą zostać poddane recyklingowi, celem odzyskania przydatnych surowców. 

Po co skupuje się zużyte opony?

Zużyte opony zawierają sporo cennych surowców, takich jak np. guma, elastomery, krzemionka czy sadza.

Po rozdrobnieniu starego ogumienia można uzyskać granulat, który z powodzeniem da się wykorzystać jako dodatek do asfaltu (jest wtedy bardziej wytrzymały, a także ma lepszą przyczepność i skraca długość hamowania).

Materiał ten przydaje się także przy produkcji gumowych przedmiotów, np. wycieraczek, kółek czy podeszw butów. Często można zauważyć go także na boiskach, bieżniach sportowych itp.

Kiedy opony podda się procesowi pirolizy, uzyskuje się m.in. karbonizat, a następnie tzw. sadzę techniczną. Jest wykorzystywana np. przy przetwórstwie tworzyw sztucznych, a także przy produkcji nowych opon. W ten sam sposób można otrzymać jeszcze oleje, które również wykorzystuje się przy wytwarzaniu ogumienia, ale też gaz, który jest często substratem w przemyśle chemicznym.

Zużyte opony mogą być również traktowane jako paliwo alternatywne, np. w cementowniach. Zostają wtedy spalane w specjalnych instalacjach, które zapobiegają emisji szkodliwych substancji.

Do jakiego skupu oddawać zużyte opony?

Zużyte opony najwygodniej jest oddać do pobliskiego skupu opon. Najlepiej wybrać sprawdzone miejsce, które odsyła pozyskane ogumienie do recyklingu. Jeśli ma się na względzie ekologię, warto upewnić się, co stanie się z zostawionymi odpadami.

W Złomex prowadzimy także skup opon. Przeprowadzamy utylizację zgodnie z normami, w bezpiecznych warunkach. Dbamy o środowisko, ograniczając odpady oraz zmniejszając ślad węglowy. Nasza wykwalifikowana obsługa sprawnie dopełnia wszystkie formalności, przez co cały proces zajmuje tylko chwilę. Działamy od poniedziałku do soboty. 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu – chętnie wszystko wyjaśnimy. Pozbądź się zbędnego ogumienia w prosty, bezpieczny i legalny sposób!