Odpady metalowe to nie tylko stalowe elementy konstrukcyjne czy duże urządzenia. W zwykłych śmieciach również często znajdują się cenne surowce, które można sprzedać w skupie złomu. To zajęcie jest nie tylko opłacalne, ale też ekologiczne. Wyjaśniamy, dlaczego warto zbierać puszki!

Zbieranie puszek – dlaczego warto?

Zbieranie puszek większości kojarzy się z osobami w kryzysie bezdomności. Zajęcie to nie jest jednak niczym wstydliwym. W rzeczywistości to sprytny sposób na to, by nieco dorobić, a przy okazji zadbać o środowisko.

Puszki można zbierać u siebie w domu, gromadząc po prostu zużywane na co dzień opakowania po napojach (np. energetycznych, gazowanych), alkoholach (np. piwo, drinki) czy żywności (np. pomidory, kukurydza, groszek). Wystarczy zorganizować dodatkowy pojemnik i sukcesywnie odkładać do niego odpady.

Jeśli jednak chce się szybciej zdobyć większą ilość puszek, warto wybrać się na spacer, najlepiej w weekend albo tuż przed nim. Najwięcej można znaleźć ich na plażach, w parkach i innych miejscach, w których wypoczywają głównie młodzi ludzie. Dobrze wybrać lokacje, w których często przebywają studenci – wtedy nietrudno o porozrzucane puszki czy przeładowane kosze na śmieci, których zawartość kilogramami wysypuje się na zewnątrz.

Zbierając puszki dba się o estetykę swojego miasta, a także o ekologię. Aluminium rozkłada się nawet 200 lat. Jeśli dostarczy się je do skupu złomu, nie tylko zmniejsza się ilość odpadów, ale też ma się pewność, że zostanie ponownie wykorzystane, np. w hucie czy zakładzie produkcyjnym. Wtedy przy okazji ogranicza się wydobycie i przetwórstwo tego metalu, co z kolei zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz wody, a także redukuje ślad węglowy.

Ile puszek trzeba na kilogram złomu?

Oczywiście warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, ile puszek trzeba na kilogram złomu. W skupach odpady przyjmowane są raczej jedynie w większej ilości, dlatego najrozsądniej zebrać przynajmniej kilka kilogramów.

Jeden kilogram to ok. 50-55 puszek (wiele zależy od ich wielkości i grubości). Żeby móc coś sprzedać, trzeba rzeczywiście się postarać. Puszki należy dokładnie opóźnić z ewentualnych pozostałości zwartości i opłukać, ale tylko wtedy, gdy są brudne także na zewnątrz, np. zabłocone. Nie ma sensu ich myć – w ten sposób tylko niepotrzebnie marnuje się wodę, ponieważ i tak zostaną obmyte w skupie.

Puszki przed oddaniem powinno się zgnieść. Jest to pomocne także na etapie zbierania, ponieważ wtedy zajmują mniej miejsca w worku, plecaku, torbie czy koszyku.

Czy na zbieraniu puszek da się zarobić?

Podsumowując – czy na zbieraniu puszek da się zarobić? Tak, ale raczej nie należy nastawiać się na duże kwoty. To dobry sposób żeby nieco zasilić swój domowy budżet, przy okazji uprzątając otoczenie.

Za kilogram aluminium skupy złomu płacą średnio ok. 3-4 zł. Ceny są zmienne, a także różnią się w zależności od wybranego punktu. Przed oddaniem puszek warto sprawdzić cenniki i wybrać miejsce z najlepszą ofertą.

Postaw na Złomex – legalny skup złomu. Sprzedawaj puszki zgodnie z przepisami, w najbardziej wygodny, opłacalny i ekologiczny sposób. Oddane odpady zostaną poddane recyklingowi, dlatego zrobisz coś dobrego dla siebie, a także środowiska.

Oferujemy najlepsze stawki w regionie – sprawdź nasz cennik złomu. Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń albo wyślij wiadomość e-mail. Chętnie wszystko wyjaśnimy. Nasz punkt jest czynny od poniedziałku do soboty. Zamień śmieci na pieniądze, w szybki i prosty sposób!