Unikalne właściwości oraz szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach – to największe zalety miedzi. Mówimy bowiem o niezwykle wartościowym surowcu, który swoimi atutami przewyższa inne metale kolorowe. W czym tkwi jego siła? Do jakich celów jest wykorzystywany? Gdzie i za ile można sprzedać miedziane elementy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest miedź?
Miedź to jeden z najbardziej cennych metali kolorowych. Jego wysoka wartość wynika z wielu unikalnych właściwości. Przede wszystkim jest trwała i w dużym stopniu odporna na korozję. Do tego doskonale przewodzi prąd elektryczny oraz energię cieplną przez co można ją wykorzystać na przykład przy produkcji kabli elektrycznych czy urządzeń grzewczych.
Mało tego! To właśnie miedź jest promowana w medycynie ajurwedyjskiej. Wszystko przez jej antybakteryjne właściwości, a konkretnie: zdolność do eliminowania bakterii i wirusów. Dzięki temu, że jednocześnie okazale się prezentuje, rośnie grono zwolenników miedzianej biżuterii.
Ponadto siłą tego metalu jest to, że można go poddać recyklingowi. Innymi słowy, mamy do czynienia z wyrobem bardzo ekologicznym.
Branże wykorzystujące miedź
W przypadku miedzi mówimy o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Jest wykorzystywana m.in. w następujących gałęziach:
- przemysł spożywczy,
- elektronika,
- medycyna,
- przemysł chemiczny,
- rękodzielnictwo,
- budownictwo,
- energetyka,
- motoryzacja.
Gdzie sprzedać miedź?
W związku z tym, że miedziane elementy można dostrzec w najróżniejszych przedmiotach, ich sprzedaż może być dobrym sposobem na dodatkową gotówkę. Na złom można oddać na przykład miedziane klamki, naczynia, biżuterię, ozdoby, kable, rury, grzejniki, piecyki, rozruszniki, alternatory, stare termofory czy telewizory. Warto się dobrze przyjrzeć zalegającym na strychach czy w piwnicach tego typu rzeczom, bo wszystko, co jest miedziane, z reguły jest opłacalne przy sprzedaży.
Jak kształtują się ceny miedzi? Od 17 maja 2023 roku za złom miedzi w naszej firmie płacimy od około 2 złotych do blisko 30 złotych za kilogram. Są to ceny netto. Co więcej, należy je potraktować orientacyjnie, bo przy większych ilościach metali możliwa jest negocjacja ceny.
Dokładna stawka za skup miedzi jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju złomu. Najmniej płacimy za miedziane rozruszniki, silniki oraz alternatory do 700 kilogramów. Z kolei najwięcej – za kawałki miedzi czy miedź millbera. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że całościowo najwięcej płacimy właśnie za miedź.
Warto również zauważyć, że wagę złomu kolorowego zaokrągla się zawsze do pełnego kilograma, a wspomniane kwoty są jedynie orientacyjnie i w każdej chwili mogą ulec zmianie. Dlatego planując sprzedaż miedzianych elementów, każdorazowo należy sprawdzić aktualny cennik złomu. Wszystko można załatwić również z pracownikami Złomex – wystarczy się z nami skontaktować. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!