Złom powszechnie kojarzy się z elementami metalowymi, ale mało kto wie, co konkretnie można oddać do punku skupu. Musisz zutylizować większą ilość takich odpadów, ale nie masz pewności, czy zostaną przyjęte? W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest złom i co można oddać na złomowisko!

Czym jest złom?

Nie istnieje ustawowa definicja złomu, ale w 2011 roku Minister Finansów wyjaśnił, jaki towar należy traktować jako złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług:

[…] przez złom dla potrzeb stosowania art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny i metali nieżelaznych, jak również złom metali szlachetnych.

Do większości skupu złomu można oddać odpady metalowe w postaci:

  • elementów rozbiórkowych (np. przewody, rury),
  • odpadów produkcyjnych (m.in. wióry, skrawki, opiłki),
  • maszyn / sprzętów elektronicznych i ich elementów (np. lodówka, silnik, obudowa),
  • całych pojazdów i ich elementów (np. akumulator, silnik, chłodnica, felgi, karoseria),
  • innych przedmiotów (np. żaluzje aluminiowe).

Skupy w całej Polsce zgodnie z przepisami nie mogą przyjmować monet (w obiegu), znaków drogowych, trakcji kolejowych, elementów infrastruktury drogowej ani włazów studzienek kanalizacyjnych.

Niektóre punkty skupują także inne materiały, np. makulaturę czy tworzywa sztuczne. Wiele zależy od oferty wybranego skupu, ale zazwyczaj przyjmowane są metale:

  • żelazne (stal, żelazo),
  • nieżelazne (np. miedź, aluminium, a także mosiądz, brąz).

Inne metale bywają nieprzyjmowane ze względu na zbyt mały popyt czy niskie ceny rynkowe.

Na czym polega działalność skupu złomu?

Większość osób raczej zdaje sobie sprawę z tego, do czego służą takie punkty, ale nie wszyscy wiedzą, na czym polega działalność skupu złomu.

Przede wszystkim głównym celem takich firm jest pozyskiwanie odpadów metalowych od przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Skupy posiadają własne cenniki, według których wyliczają wartość oddawanych odpadów. Po oględzinach, ewentualnej kontroli (koniecznej, gdy jest problem z określeniem rodzaju metalu), a także ważeniu pracownicy dokonują ostatecznej wyceny. Jeśli zostaje zaakceptowana, złom zostaje przekazany, a klient otrzymuje specjalne zaświadczenie.

Kolejnym etapem jest utylizacja złomu oraz odzyskiwanie metali, w celu ich ponownego wykorzystania. Odpady są oczyszczane, segregowane, a następnie przetwarzane, tak by były przygotowane do dalszej obróbki. Na koniec punkt sprzedaje materiały m.in. hutom czy zakładom przemysłowym.

Gdzie oddać złom?

Właśnie zastanawiasz się, gdzie oddać złom? Wybierz sprawdzony, legalny punkt w okolicy, oferujący korzystne stawki.

Złomex to profesjonalny skup złomu działający na rynku już od wielu lat. Nasza wykwalifikowana, doświadczona obsługa szybko przeprowadzi Cię przez całą procedurę i od ręki wypłaci gotówkę. Jeśli masz wątpliwości, jaki metal chcesz zutylizować, chętnie służymy pomocą – korzystając z nowoczesnych urządzeń sprawdzimy, z czego wykonane są dane elementy. Czekamy na Ciebie od poniedziałku, do soboty. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Gwarantujemy najlepsze stawki w regionie.

Pozbądź się złomu w szybki, bezpieczny i ekologiczny sposób. Zapraszamy!