Współcześnie ze względów ekologicznych coraz większy nacisk kładzie się na odzyskiwanie i przetwarzanie surowców wtórnych. Profesjonalne skupy złomu również biorą czynny udział w tym procesie. Mało kto jednak wie, jakie materiały przyjmują i jak właściwie dalej z nimi postępują. Wyjaśnimy, co podlega recyklingowi złomu oraz na czym on właściwie polega!

Na czym polega recykling złomu?

Recykling złomu to wieloetapowy proces, który prowadzi do odzyskania cennych surowców i przygotowaniu ich do ponownego wykorzystania. Skupy przyjmują najczęściej metale żelazne (stal i żelazo) oraz nieżelazne (m.in. aluminium, miedź, mosiądz), a także odpady zawierające elementy metalowe (m.in. elektronika, kable, rury). Niektóre odkupują również papier, kartony czy tworzywa sztuczne.

Proces recyklingu złomu obejmuje następujące kroki:

  1. Pozyskanie odpadów metalowych lub zawierających metal.
  2. Oczyszczanie metali oraz wydobywanie go z np. urządzeń elektrycznych (niepotrzebne elementy podlegają utylizacji).
  3. Segregowanie surowców.
  4. Przetwarzanie metalu w celu uzyskania materiału zdolnego do obróbki.
  5. Sprzedaż materiału m.in. hutom czy zakładom przemysłowym.

Osoba oddająca złom otrzymuje kartę przekazania odpadu, która stanowi potwierdzenie tego, że będzie on składowany i przetwarzany zgodnie z przepisami.

Znaczenie recyklingu

Recykling złomu to rozwiązanie proste, wygodne, opłacalne, ale przede wszystkim bezpieczne – dla ludzi i środowiska. Odpady metalowe muszą być odpowiednie utylizowane. Nie wolno samodzielnie próbować wydobywać takich elementów z urządzeń, pojazdów itp. Pod wieloma względami jest to niebezpieczne. W sposób można mieć kontakt z rozmaitymi szkodliwymi substancjami, które są szkodliwe dla ludzi, zwierząt, roślin i ogólnie mogą doprowadzić do groźnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

W skupach złomu pracują doświadczeni, wykfalifikowani specjaliści, którzy posiadają profesjonalny sprzęt. Dzięki temu są w stanie szybko, łatwo i bezpiecznie odzyskiwać metale. Punkty tego typu przyczyniają się do zmniejszania ilości odpadów, a także śladu węglowego. Recykling złomu pozwala bowiem ograniczyć ilość surowców oraz energii wykorzystywanych do wytwarzania nowych stopów metali.

Gdzie oddawać złom?

Złom najrozsądniej oddawać do pobliskiego, sprawdzonego skupu oferującego korzystne stawki. Punkty tego typu są zobowiązane do recyklingu, ale warto upewnić się, że wybrana firma działa w pełni zgodnie z przepisami – posiada wszystkie wymagane zezwolenia i licencje, a także wydaje zaświadczenia. Przed wizytą dobrze jest też sprawdzić, czy na pewno przyjmuje dany rodzaj odpadów.

Złomex to profesjonalny, legalny skup złomu od lat działający na rynku. Zapewniamy sprawną obsługę, kompleksowe wsparcie ze strony pracowników, konkurencyjne ceny oraz szybką wypłatę pieniędzy. Działamy od poniedziałku do piątku, a także w soboty. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Chcesz pozbyć się złomu w prosty, szybki, opłacalny, a do tego ekologiczny sposób? Oddaj go do recyklingu. Skorzystaj z usług naszego skupu, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz przyczynić się do walki o stan środowiska!