Złomowisko to miejsce, w którym można spieniężyć niepotrzebne już, metalowe przedmioty. Jeśli właśnie robisz porządki w domu, garażu, warsztacie, firmie albo w trakcie remontu czy innych prac znalazłeś różne materiały, które być może okażą się wartościowe w skupie złomu – warto to sprawdzić! W tym artykule podpowiadamy, co można oddać na złom, a zarazem przypominamy, że zawsze warto skontaktować się z pracownikami złomowiska, który ocenią przywieziony towar i jego wartość.
Co przyjmują w skupach złomu?
Budowa, remont, porządki, pojazd niesprawny lub po wypadku – powodów do wizyty na złomowisku może być sporo. Oczywiście wcześniej należy zgromadzić i posegregować towary, które potencjalnie mogą zostać tam przyjęte. Zastanawiasz się, co przyjmują w skupach złomu? Przede wszystkim są to elementy stalowe i żeliwne, np. blachy, profile, pręty, rury, kable, druty, taśmy, puszki, wióry i wiele innych.
To jednak nie wszystko! Skupy złomu bardzo chętnie i za atrakcyjną opłatą przyjmują również elementy miedziane – np. kawałki miedzi, miedziane garnki, kable, wiązki, piecyki, części samochodowe (jak rozrusznik, alternator) i inne. Pozostałe metale, to na przykład mosiądz, aluminium, ołów, cynk, brąz, stal nierdzewna.
Oczywiście ceny za poszczególne typy materiałów, jak i rodzaje produktów, są zróżnicowane. Najlepszą cenę na złomowiskach od lat trzyma miedź milbera, ale można też sporo zarobić na mosiądzu, brązie czy stopach aluminiumowych lub miedzianych.
Jakie rzeczy można oddać na złom?
Dość oczywistym wydaje się oddawanie na złom samochodów, które nie nadają się już do jazdy. Ale to nie jedyna sytuacja, gdy warto rozważyć wizytę z takim miejscu. W końcu często mamy w domach, warsztatach, garażach, na ogródkach działkowych czy w firmach różne odpady metalowe czy części, które zamiast wyrzucać, można by było sprzedać.
Najpowszechniejszą klasą złomu jest złom stalowy, który dzieli się na złom wsadowy (odpowiedni, by trafić bezpośrednio w piecu hutniczym) oraz złom niewsadowy (wymaga obróbki zanim trafi do pieca). Drugą klasą jest złom żeliwny, czyli np. elementy maszyn przemysłowych, silniki, grzejniki żeliwne.
Na tym możliwości się nie kończą i na skupie złomu można również pozbyć się różnych metali kolorowych, czyli metali nieżelaznych. Są one pożądane w wielu branżach, stąd też ich cena jest dość atrakcyjna. Na skup można przynieść np. opakowania z aluminium, felgi, kable i przewody, stare sztućce, naczynia i garnki, części starych komputerów, telewizorów, elementy maszyn i różnych urządzeń.
Gdzie najlepiej oddać rzeczy na złom?
W Polsce działa wiele skupów złomu. Najważniejszą kwestią jest, by wybrać legalny i cieszący się dobrą renomą punkt. Na przykład firma Złomex.pl działa w branży od wielu lat. Priorytetem jest transparentność i zaufanie Klientów, stąd też na stronie internetowej skupu można znaleźć certyfikaty, opis oferty, a nawet cennik. Do dyspozycji Klientów są również doświadczeni pracownicy, którzy z przyjemnością odpowiadają na wszelkie pytania i rozwiewają wątpliwości, a także oceniają, ważą i określają wartość towarów wg obowiązujących stawek.