Gdy pojazd jest niesprawny, a koszty naprawy przewyższają jego wartość – słusznym posunięciem jest wizyta na Stacji Demontażu, gdzie może odbyć się legalna kasacja samochodu. Auta z instalacją LPG są nieco bardziej problematyczne, choć ich zezłomowanie wcale nie jest niemożliwe. Co warto wiedzieć o kasacji pojazdu z instalacją LPG? Podpowiadamy.
Jak zezłomować samochód z instalacją LPG?
Auta z instalacją LPG były, są i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będą popularne. Choć w 2022 roku ceny gazu poszybowały w górę, to instalacje wciąż pozwalają na generowanie oszczędności na paliwie. Czy jednak stanowią spory problem w chwili, gdy chcemy zezłomować pojazd? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć takie auto nie może być skasowane, gdy znajduje się w nim instalacja, to jednak profesjonalne Stacje Demontażu zajmują się tym kompleksowo i właściciel nie musi się martwić. Taka stacja musi posiadać odpowiednie uprawnienia, a jeśli nimi nie dysponuje, to najczęściej współpracuje z instalatorami LPG, którzy się tym zajmują. Złomowanie samochodu z instalacją LPG może się wiązać z dodatkową opłatą.
Usunięcie instalacji LPG z samochodu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami demontaż instalacji LPG może odbyć się wyłącznie w miejscu, które specjalizuje się tego typu instalacjami. Od strony technicznej usunięcie instalacji LPG z samochodu wiąże się z usunięciem z pojazdu:
- zbiornika LPG,
- wtryskiwaczy gazowych,
- sterownika gazowego,
- zaworu tankowania,
- elektrozaworu gazowego,
- filtrów LPG,
- wiązki elektrycznej od instalacji LPG,
- wszelkich rurek miedzianych lub FARO,
- węży gumowych,
- mocowań instalacji.
Wymontowany zbiornik LPG nadaje się jedynie na złom, jednak sterownik gazowy, wtryskiwacze czy reduktor, jeżeli są w dobrym stanie, można komuś odsprzedać, ponieważ nadają się do wtórnego wykorzystania.
Złomowanie auta z LPG – obowiązkowe dokumenty
Zezłomowanie samochodu z LPG, tak samo jak każdego innego pojazdu, wymaga odpowiedniego przygotowania się. Właściciel pojazdu zgłaszając się na stację pojazdu lub zamawiając lawetę po auto, musi dysponować następującymi dokumentami: dowód osobisty, upoważnienie od współwłaściciela (jeśli dotyczy), dowód rejestracyjny (w przypadku braku należy przedłożyć zaświadczenie z danymi pojazdu z Wydziału Komunikacji) lub inny dokument potwierdzający własność pojazdu.
Po skasowaniu pojazdu właściciel pojazdu otrzyma dokument potwierdzający własność pojazdu, zwrot skasowanego dowodu rejestracyjnego (lub innych dokumentów) oraz zwrot skasowanych tablic rejestracyjnych. Z tym zestawem należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu.
Gdzie złomować samochód z LPG?
Złomowanie pojazdu należy wykonać w Stacji Demontażu Pojazdów, która posiada stosowane zezwolenie. Warto skontaktować się ze stacją, by ustalić, jaka jest cena za zezłomowany pojazd (gdy dostarczysz go osobiście lub gdy będzie lawetowany). Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, legalnie działająca stacja demontażu zobowiązana jest przyjąć każdy pojazd, który został wycofany z eksploatacji, a zatem nie ma prawa odmowy usługi.
Ważna jest również informacja, że auto powinno mieć minimum 90% wagi wpisanej w dowód rejestracyjny. Jeśli waga wynosi mniej (np. wymontowano silnik, elementy układu wydechowego, zbiornik paliwa lub innych podzespoły), to za każdy brakujący kilogram szrot może naliczyć dodatkową opłatę. Nie należy też zapominać o tym, że jakiekolwiek próby demontażu samochodu na własną rękę są nielegalne – demontaż aut bez pozwolenia może się wiązać z karą do 300 tys. zł, a za nielegalne przetwarzanie odpadów grozi kara sięgająca nawet miliona złotych.