Niesprawne, powypadkowe i inne niezdatne do użytku pojazdy zwykle nadają się jedynie do kasacji. Chcesz pozbyć się niekompletnego wraku auta? Wyjaśniamy, czy możliwe jest złomowanie rozebranego samochodu!

Złomowanie rozebranego samochodu – zasady

Złomowanie rozebranego samochodu jest możliwe, ponieważ certyfikowane, legalne punkty skupu złomu mają obowiązek przyjmowania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wysokość zapłaty zależna jest jednak od stanu takiego auta.

Jeśli samochód jest kompletny, czyli jego masa jest nie mniejsza niż 90% całkowitej masy pojazdu podanej w dowodzie rejestracyjnym, obowiązuje standardowa stawka za kilogram.

W przypadku gdy samochód jest niekompletny, zwykle naliczana jest dodatkowa opłata za każdy brakujący kilogram (zwykle w wysokości ok. kilku-kilkunastu złotych). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że skupy złomu mogą indywidualnie ustalać zasadę naliczania takiej dopłaty. Często brana pod uwagę jest nie tylko masa, ale też rodzaj pojazdu, jego ogólny stan oraz to, jakich elementów brakuje. Przed oddaniem auta warto wcześniej skontaktować się z wybranym punktem by wstępnie wycenić, ile ostatecznie otrzyma się za oddanie wraku.

Obowiązki właściciela pojazdu

Przygotowując się do kasacji trzeba jeszcze znać obowiązki właściciela pojazdu. Przede wszystkim, musi zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty:

  • dowód rejestracyjny albo dokument zastępczy wystawiony przez wydział komunikacji (np. gdy dowód został skradziony, zniszczony, zgubiony, zatrzymany przez policję);
  • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
  • dowód osobisty,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • jeśli pojazd jest zarejestrowany na firmę, wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  • pisemną zgodę na złomowanie pojazdu podpisaną przez pozostałych współwłaścicieli auta (jeśli są).

Po kasacji auta właściciel powinien upewnić się, czy pracownik skupu przekazał mu wszystkie wymagane dokumenty, czyli:

  • zaświadczenie o przyjęciu samochodu na złom,
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.

Następnie w ciągu 30 dni należy wyrejestrować auto w odpowiednim wydziale komunikacji. Po tym należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym by zakończyć umowę polisy OC i złożyć wniosek o zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Gdzie zezłomować samochód?

Samochód najlepiej zezłomować w pobliskim, sprawdzonym skupie złomu. Dobrze jest sprawdzić nie tylko proponowane stawki, ale też upewnić się, że dostępna jest opcja nieodpłatnego odbioru wraku. Dzięki temu nie trzeba korzystać z lawety, by dostarczyć auto do punktu.

Złomex jest firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. Nasi pracownicy są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy zawsze działają sprawnie i zgodnie z przepisami. Procedura przebiega błyskawicznie, a przy okazji przypominamy o wszystkich formalnościach. Odbieramy wrak w umówionym terminie ze wskazanego miejsca, dlatego maksymalnie ułatwiamy cały proces. Zanim umówisz się na złomowanie samochodu, skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły.

Zamień wrak auta na gotówkę w kilka chwil. Wezwij specjalistów ze skupu Złomex, by odebrali Twój stary pojazd!