Nie wiesz co zrobić ze starym katalizatorem? Taka część musi być odpowiednio zutylizowana, ponieważ da się z niej odzyskać sporo cennych materiałów. Jeśli jest sprawna, tym bardziej jest wartościowa. Czy sprzedaż katalizatora samochodowego na złomie się opłaca? Dowiedz się, ile możesz za niego dostać!

Czym jest katalizator?

Katalizator (reaktor katalityczny) to element układu wydechowego, składający się z obudowy, nośnika ceramicznego/metalowego oraz powłoki średniej i aktywnej katalitycznej. Działa jak filtr oczyszczający spaliny ze szkodliwych substancji. Warstwy szlachetnych metali biorą udział w reakcji chemicznej, która zmniejsza toksyczność gazów. W ten sposób tlenek azotu jest redukowany do azotu i tlenu, zaś z tlenków węgla wydobywa się mniej dwutlenku węgla.

Praca katalizatora jest sterowana przez silnik, dzięki tzw. sondzie lambda. Z czasem się zużywa, głównie gdy zaczną gromadzić się w nim duże ilości zanieczyszczeń. Wtedy konieczna jest regeneracja albo wymiana całego elementu.

Co wpływa na cenę katalizatora samochodowego?

Cena katalizatora jest zależna przede wszystkim od tego, jakie komponenty zostały w nim zastosowane. Wnętrze, przypominające strukturą plaster miodu, jest pokryte warstwą cennych metali szlachetnych, takich jak m.in. platyna, rod czy pallad. Ich właściwości umożliwiają ograniczanie szkodliwości spalin, a ze względu na swoją reaktywność chemiczną i rzadkość są droższe nawet od złota. Przez to cena tej części jest tak wysoka – kradzieże katalizatorów wynikają właśnie z ich dużej wartości.

Oczywiście istotny jest też stan techniczny elementu, ponieważ warunkuje to, co się dalej z nim stanie. Im jest nowszy i mniej wyeksploatowany, tym więcej można za niego dostać. W przypadku bardzo starych modeli możliwe jest już tylko odzyskanie metali szlachetnych, zaś nowsze mogą być jak najbardziej zregenerowane i sprzedane. Nie bez znaczenia są też takie kwestie, jak model i marka auta czy rok, w którym katalizator był montowany.

Za element ten można uzyskać na skupie od 200 do nawet 1000 zł. Najrozsądniej jest sprawdzić kilka punktów, ponieważ skupy oferują własne stawki i niektóre mogą być bardziej korzystne, a inne nieco mniej.

Gdzie warto sprzedać katalizator?

Katalizator warto sprzedać w legalnym, sprawdzonym punkcie skupu złomu. Tylko wtedy ma się pewność, że zostanie odpowiednio zutylizowany albo poddany recyklingowi lub regeneracji.

Złomex jest firmą z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. W zakres naszych usług wchodzi również kasacja pojazdów. W ten sposób, a także bezpośrednio od Klientów, pozyskujemy używane części samochodowe, które dalej odsprzedajemy. Oferujemy konkurencyjne stawki i od ręki wypłacamy gotówkę.

Nasz punkt działa od poniedziałku do soboty. Wykwalifikowana obsługa zapewnia pełne wsparcie i chętnie odpowiada na pytania.

Chcesz oddać katalizator i odzyskać za niego pieniądze? A może próbujesz kupić go w dobrej cenie? Zapraszamy!