Segregacja plastiku, papieru i szkła jest już powszechna, ale mało kto myśli o metalach. Odpady tego typu muszą być odpowiednio składowane i utylizowane, dlatego najlepiej jest oddawać je do specjalnych skupów. To nie tylko proste i wygodne, ale przede wszystkim najbardziej bezpieczne dla środowiska. Wyjaśniamy, jakie znaczenie ma segregacja złomu!

Dlaczego segregacja złomu jest ważna?

Zacznijmy od tego, dlaczego segregacja złomu jest ważna. Odpady metalowe stanowią szczególne zagrożenie dla ludzi, a także dla środowiska. Bywają ciężkie, ostre, a nawet toksyczne. Nieprawidłowo składowane mogą zanieczyścić glebę i wody gruntowe, a do tego rozkładają się po kilkaset lat.

Złom najrozsądniej jest oddać do specjalnego skupu. Wtedy ma się pewność, że zostanie nie tylko odpowiednio zutylizowany, ale też przetworzony i zrecyklingowany, a przy okazji otrzyma się trochę gotówki. To ekologiczne rozwiązanie, bowiem dużą część odpadów można po specjalnym przygotowaniu przekazać np. hutom czy zakładom produkcyjnym. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów, ale też ogranicza się wydobycie i produkcję metalu, co wiąże się z redukcją zużycia energii elektrycznej i wody oraz emisji CO2.

Jak przebiega segregacja złomu?

Warto wiedzieć, jak przebiega segregacja złomu w skupach. Wykwalifikowani pracownicy identyfikują przywiezione odpady, oddzielając od siebie różne rodzaje metalu, np. stal, aluminium i miedź. Jest to konieczne nie tylko ze względu na to, że każdy z nich ma inną wartość. Przede wszystkim różnią się właściwościami, dlatego obrabia się je w inny sposób.

Doświadczona obsługa zwykle potrafi rozpoznać metal już po krótkich oględzinach. Zdarza się jednak, że z różnych względów nie jest to tak oczywiste. Wtedy pomocne są specjalistyczne urządzenia pomiarowe.

Po posegregowaniu złomu zostaje on odpowiednio oczyszczony i wybrane zostają elementy, które mogą zostać przetworzone. Odpowiednio przygotowany materiał będzie sprzedany współpracującym zakładom przemysłowym.

O czym pamiętać przy oddawaniu złomu?

Na koniec przypomnijmy, o czym pamiętać przy oddawaniu złomu. Na pewno dobrze jest wstępnie oczyścić odpady, jeśli są np. zakurzone czy zabłocone. Nie ma jednak sensu ich dokładnie myć – tym i tak musi zająć się obsługa skupu. Następnie warto spróbować posegregować metale. W Sieci można znaleźć sporo poradników na temat tego, jak je rozróżniać – pomocny może być np. magnes.

Oczywiście do skupu można oddać wyłącznie złom, który jest przyjmowany przez dany punkt. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej po prostu się skontaktować z obsługą. Przy okazji dobrze sprawdzić stawki – są ustalane indywidualnie, przez właściciela, dlatego mogą znacznie się różnić.

Zapraszamy do skorzystania z usług Złomex! Od lat prowadzimy legalny skup złomu, w którym przepisowo, bezpiecznie i ekologicznie przetwarzamy odpady metalowe. Wybierz najłatwiejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Od ręki wypłacamy gotówkę oraz wydajemy potrzebne dokumenty (m.in. FPO, formularz przyjęcia odpadów metali). Sprawdź nasz cennik złomu – mamy najlepsze stawki w regionie.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasz punkt jest czynny od poniedziałku do soboty. Zaangażuj się w segregowanie złomu, by być bardziej świadomym, odpowiedzialnym człowiekiem!