Chcesz oddać auto do skupu i zastanawiasz się, co właściwie się z nim stanie? Procedura jest dość złożona, a poszczególne elementy zostają zutylizowane, poddane recyklingowi albo sprzedane. Dowiedz się, jak odbywa się proces demontażu pojazdu!

Jak przebiega proces złomowania samochodu?

Zanim stawisz się w skupie złomu, powinieneś wiedzieć, jak przebiega proces złomowania samochodu:

  1. Formalności i oględziny pojazdu. Pracownicy sprawdzają wymagane dokumenty oraz stan techniczny auta, wykonują pomiar jego masy, a także oceniają, które elementy da się odzyskać.
  2. Usunięcie elementów niebezpiecznych. Z pojazdu wymontowane zostają poduszki powietrzne i akumulator.
  3. Osuszanie. W bezpieczny sposób z auta usuwane są paliwo i inne płyny eksploatacyjne.
  4. Rozbieranie pojazdu. Z auta demontowane są m.in. opony, szyby, katalizator, elementy wyposażenia.
  5. Segregacja. Poszczególne części są dzielone na te, które mogą zostać sprzedane albo oddane do recyklingu, a także pozostałości przeznaczone do bezpiecznej utylizacji.

Po wszystkim właściciel auta otrzymuje należną zapłatę (jeśli będzie to konieczne, pomniejszoną o naliczone dopłaty, np. w przypadku niekompletnego samochodu), a także specjalny dokument poświadczający prawidłowe, legalne zezłomowanie pojazdu – będzie wymagany przy wyrejestrowaniu auta w wydziale komunikacji, a także przy zakończeniu umowy polisy OC.

Co dzieje się z częściami?

Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z częściami odzyskanymi z wraków w skupach złomu. Stanowią one główne źródło zarobku takich punktów, dlatego są sprzedawane dalej. Dzięki temu punkt może zarabiać na swoich usługach.

Komponenty nadające się do ponownego użytku trafiają do sprzedaży części zamiennych. Używane elementy w dobrym stanie znajdują wielu kupców, chcących np. naprawić pojazd po wypadku albo awarii.

Materiały odzyskane z niesprawnych części są wysyłane do hut i zakładów przemysłowych, gdzie są przetapiane, a następnie wykorzystywane do produkcji np. maszyn, elementów konstrukcyjnych czy części do urządzeń elektronicznych.

Legalne skupy złomu działają zgodnie z przepisami, dlatego stosowane praktyki są bezpieczne dla środowiska. Handel używanymi częściami oraz recykling metalu to ekologiczne, opłacalne rozwiązania, które pomagają zmniejszyć ilość odpadów, a także ograniczyć ślad węglowy.

O czym pamiętać oddając auto do demontażu?

O czym pamiętać oddając auto do demontażu? Przede wszystkim trzeba zgromadzić potrzebną dokumentację, czyli: dowód rejestracyjny, dowód osobisty, kartę pojazdu (jeśli została wydana), umowę kupna-sprzedaży, upoważnienie od pozostałych właścicieli auta (jeśli są). Dobrze jest też zawczasu upewnić się, że pojazd zostanie przyjęty – problemy mogą pojawić się w przypadku samochodów niekompletnych albo bez znaków identyfikacyjnych (lub gdy są nieczytelne). W tym pierwszym przypadku często konieczna jest dopłata, naliczana za każdy brakujący kilogram (od wagi podstawowej podanej w dowodzie rejestracyjnym).

Zależy Ci na tym, by sprawnie i opłacalnie skasować auto? Wybierz Złomex – firmę z wieloletnim doświadczeniem, obsługą na najwyższym poziomie oraz korzystnymi stawkami. Działamy od poniedziałku do soboty. Ponieważ każdy pojazd jest wyceniany indywidualnie, zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego. W razie potrzeby nasza obsługa odbierze wrak ze wskazanego miejsca. Nie czekaj! Wybierz idealny termin na złomowanie samochodu!