Czy może być coś ciekawego w górze odpadów? Wielkie cmentarzyska złomu to z wielu względów miejsca równie fascynujące, co przerażające. Niestety, takie miejsca można znaleźć na całym świecie. Chociaż niewątpliwie intrygują, skłaniają też do refleksji. Co można na nich zobaczyć? Krótko opisujemy największe złomowiska Świata!

Jakie są największe złomowiska na Świecie?

Na całym świecie można znaleźć ogromne cmentarzyska samochodów, samolotów, łodzi, a także sprzętów elektronicznych. Niektóre z nich są szczególnie znane ze względu na ich rozmiary oraz wyjątkowe egzemplarze. Do największych i najsłynniejszych zaliczają się m.in.:

    • Boneyard – złomowisko samolotów w Tucson (Arizona), w strzeżonej bazie wojskowej Davis-Monthan Air Force; maszyny są ustawione w równe rzędy, a ponieważ region jest wyjątkowo suchy (w ciągu roku poziom opadów jest bardzo niski), nie są aż tak narażone na korozję;
    • Alang – największe złomowisko statków na świecie, położone na zachodnim wybrzeżu Indii; rocznie dostarcza się na nie setki statków, od kontenerowców, po wycieczkowce; dużą część odpadów poddaje się recyklingowi, co pozwala odzyskać stal oraz inne surowce wtórne;
    • Ghazipur – jedno z największych złomowisk elektronicznych na świecie, znajdujące się na obrzeżach Delhi; elementy urządzeń są na bieżąco demontowane i recyklingowane.

Co można na nich zobaczyć?

Największe złomowiska na świecie przyciągają turystów ze względu na niesamowity widok, jakim są ogromne połacie metalowych odpadów. W niektórych miejscach tego typu złom jest odpowiednio segregowany oraz schludnie rozłożony, co niezwykle się prezentuje i robi niesamowite wrażenie.

Takie cmentarzyska są też traktowane jak pewnego rodzaju muzea – na niektórych z nich można znaleźć pojazdy czy maszyny sprzed wielu lat. W ten sposób da się zobaczyć, jak przez lata rozwijała się technologia. Wizyta na takim złomowisku to wciągająca podróż w przeszłość, która sprawia, że zaczyna się myśleć także o przyszłości.

Widok złomowiska skłania również do refleksji na temat globalnej konsumpcji oraz ilości wytwarzanych odpadów. Takie zbiorowiska skutecznie uświadamiają, jak ważny jest recykling i zrównoważone zarządzanie zasobami. Dla wielu osób wizyta w takim miejscu może być motywacją do bardziej świadomego kupowania i korzystania np. z elektroniki.

Dlaczego warto oddawać złom na złomowisko?

Złomowiska zarabiają na tym, że odzyskują surowce wtórne i sprzedają je do hut/zakładów produkcyjnych. W ten sposób biorą udział w procesie recyklingu odpadów, zmniejszając ich ilość oraz redukując ślad węglowy (pozwalają ograniczyć wydobycie i przetwórstwo metali, które wiąże się z dużą emisją CO2 i nie tylko). Korzystanie z usług takich punktów jest więc nie tylko opłacalne, ale też dobre dla środowiska.

Nie wiesz, gdzie oddać odpady metalowe? Wybierz skup złomu działający na rynku od ponad 30 lat. Złomex jest miejscem prowadzonym przez doświadczonych specjalistów, którzy zapewniają pełne wsparcie i szybko dopełniają wszystkie formalności. Działamy sprawnie i zgodnie z przepisami, a do tego proponujemy konkurencyjne stawki.

Wymień złom na gotówkę w prosty, bezpieczny i ekologiczny sposób. Oddaj odpady do specjalnego punktu i zadbaj o stan naszej planety!