Skupy metali kolorowych prowadzą zbiórkę różnych elementów – m.in. miedzianych, z cyny, aluminium oraz innych. W zależności od rodzaju metalu, różne są stawki za jego przyjęcie na skup. Które metale kolorowe są najbardziej wartościowe? Jak kształtują się stawki za nie i gdzie zgłosić się z zebranymi metalami? Sprawdź poradnik przygotowany przez Złomex.

Najbardziej wartościowe metale kolorowe

Metale kolorowe inaczej nazywane są metalami niezależnymi. Jest to rozbudowana grupa elementów, w skład której wchodzą metale oraz ich stopy, które nie zawierają w sobie domieszek żelaza. Możemy tu wymienić np. cynę, cynk, miedź, aluminium, mosiądz, ołów, a także takie metale szlachetne, jak złoto i srebro. Lista jest zdecydowanie dłuższa, a to, które z metali kolorowych zostaną przyjęte na skupie, zależy od poszczególnych firm. 

W Złomex przyjmujemy każdy rodzaj metali kolorowych – to m.in. złom akumulatorowy, złom chłodnic, słom miedzi, złom aluminiowy, złom mosiądzu, złom stali nierdzewnej złom czy złom ołowiu. Poza tym, nawet jeśli Klient nie wie, jakim metalem dysponuje, nasi specjaliści bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, dokonują oceny materiału i przedstawiają wycenę. Za najbardziej wartościowe metale kolorowe uznaje się złoto, srebro, nikiel, miedź, ale też aluminium oraz cynę. 

Jak kształtują się ceny metali kolorowych?

Już wiesz, jakie są najbardziej wartościowe metale kolorowe. Niemniej nie oznacza to, że innych nie warto segregować i sprzedawać na skupie metali kolorowych – wręcz przeciwnie! Często to te mniej wartościowe występują w postaci większych i cięższych elementów, co przekłada się na ostateczny zarobek. W Złomex działamy transparentnie – na naszej stronie internetowej znajdą Państwo aktualny cennik skupowanych materiałów, z którego można również dowiedzieć się, jak kształtują się ceny metali kolorowych. 

Od 21 marca 2023 roku przyjęto stawki, które prezentujemy poniżej. UWAGA! W każdej chwili mogą one ulec zmianie – aby być na bieżąco, należy sprawdzić cennik złomu lub skontaktować się z pracownikami Złomex. Podane ceny są cenami netto, a przy większych ilościach umożliwiamy negocjację ceny. Wagę złomu kolorowego zaokrągla się do pełnego kilograma.

  • Złom miedzi – od 2 do 33 zł za kilogram, w zależności od rodzaju złomu. Najmniej płacimy za miedziane silniki, alternatory czy rozruszniki, a najwyższe są stawki za kawałki miedzi czy miedź millbera. 
  • Złom aluminium – od 1 do 14 zł za kilogram, w zależności od rodzaju złomu. Największe stawki można uzyskać za złom z mieszanki aluminium i miedzi, a najniższe są stawki za aluminiowe kable.
  • Złom mosiądzu i brązu – od 17 zł za wióra i chłodnice z mosiądzu, do nawet 23 zł/kilogram za inne elementy.
  • Złom ołowiu osiąga ceny ok. 5zł/kg, cynku ok. 6zł/kg, a stali nierdzewnej niemagnetycznej nieco ponad 4zł/kg. 

Ważne: złom należy dostarczyć wysortowany od złomu stalowego i wszelkich innych elementów niemetalowych, a także możliwie oczyszczony.

Gdzie znaleźć skup metali kolorowych?

Niemal każdy skup złomu prowadzi w ramach swojej działalności również skup metali kolorowych. W chwili obecnej Złomex prowadzi skup w Krakowie, przy ul. Igłomskiej 27. Jeśli mieszkasz w okolicy lub planujesz wizytę w Krakowie, odwiedź nas, by sprzedać zgromadzone metale. Jeśli jednak masz zbyt daleko, poszukaj dobrego skupu, który działa transparentnie i oferuje swoim klientom korzystne stawki. Najlepiej, jeśli publikuje na swojej stronie internetowej aktualny cennik metali kolorowych oraz jasno informuje, jakie obowiązują zasady przyjmowania dostarczonego towaru. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Złomex.