Kiedy auto jest zupełnie niesprawne albo nie opłaca się go naprawiać, jedynym wyjściem jest kasacja. Czy za utylizację pojazdu trzeba coś zapłacić? Opisujemy koszty związane ze złomowaniem samochodu!

Ile może kosztować złomowanie samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, ile może kosztować złomowanie samochodu. W większości przypadków to skup złomu / stacja kasacji pojazdów ponosi koszty procesu złomowania. Co więcej, oddając wrak można dostać zapłatę – należność za odzyskane surowce. W zależności od stanu pojazdu, może jednak być odpowiednio pomniejszona.

Ceny za złom w 2024 roku wynoszą ok. 30-40 groszy za kilogram masy pojazdu. W przypadku autokarów i samochodów ciężarowych, stawka jest zwykle nieco wyższa, tj. 40-60 groszy za kilogram. W praktyce otrzymuje się zwykle ok. 300-800 zł.

Jeśli auto jest niekompletne (masa własna jest mniejsza niż 90% wartości podanej w dowodzie), skup ma prawo naliczyć dodatkowe opłaty. Najczęściej wynoszą od kilkudziesięciu groszy do złotówki za każdy brakujący kilogram.

Przy tym warto jeszcze pamiętać, że zgodnie z przepisami umowa sprzedaży pojazdów do demontażu (która nie jest objęta zakresem art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Przy oddawaniu auta na złom konieczne jest okazanie kilku dokumentów. W ten sposób można potwierdzić, że pojazd rzeczywiście należy do klienta i został skradziony. Pracownik skupu poprosi o:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • pisemną zgodę współwłaścicieli auta (jeśli istnieją),
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej (jeśli pojazd jest zarejestrowany na firmę).

Po wszystkim klient również otrzymuje stosowny dokument, którym jest zaświadczenie o przyjęciu auta na złom (formularz przyjęcia odpadów). Będzie potrzebny podczas wyrejestrowania pojazdu w urzędzie komunikacji, a także u ubezpieczyciela, przy zrywaniu umowy OC.

Gdzie oddać samochód na złom?

Szukasz punktu, w którym można oddać samochód na złom? Wybierz sprawdzony skup od lat działający w branży. Upewnij się, że jest legalny i przeprowadza cały proces zgodnie z przepisami. Koniecznie sprawdź też cennik – każdy punkt ma prawo ustalić własne stawki, dlatego warto porównać przynajmniej kilka opcji.

Częścią oferty skupu złomu Złomex jest także kasacja pojazdów. Zapraszamy na złomowanie samochodu od poniedziałku do soboty. Proponujemy konkurencyjne ceny, a także pełne wsparcie ze strony naszych doświadczonych specjalistów. Nie musisz zamawiać lawety – w razie potrzeby możemy podjechać odebrać wrak spod wskazanego adresu. Zajmiemy się wszystkim sprawnie i profesjonalnie. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a także wyjaśnimy, jak dopełnić formalności związane z wyrejestrowaniem samochodu.

W 2024 roku nie musisz nic płacić za złomowanie auta. Oddając pojazd na skup otrzymasz za niego zapłatę, dlatego to nie tylko legalne i wygodne rozwiązanie, ale też opłacalne, a do tego ekologiczne. Pożegnaj się ze swoim starym samochodem w najlepszy sposób!