Musisz pozbyć się wraku auta? Prostym i opłacalnym rozwiązaniem jest oddanie go na skup. Musisz jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach Twoja oferta zostanie odrzucona. Wyjaśniamy, kiedy złomowisko może odmówić przyjęcia samochodu!

Kiedy auto złom może odmówić przyjęcia?

Zanim wybierzesz się do skupu, powinieneś sprawdzić, kiedy auto złom może odmówić jego przyjęcia. Znaczenie ma indywidualna polityka danej firmy, ale przede wszystkim musisz znać obowiązujące przepisy. Według nich, z odmową można spotkać się w sytuacji, gdy:

  • samochód nie posiada znaków identyfikacyjnych (takich jak m.in. numer VIN, silnika, nadwozia, podwozia albo ramy) albo są one nieczytelne;
  • właściciel nie posiada wymaganych dokumentów, niezbędnych do wydania zaświadczenia o kasacji (m.in. dowód rejestracyjny, karta pojazdu, umowa kupna-sprzedaży, dowód osobisty);
  • waga złomowanego auta jest mniejsza niż 90% masy własnej (wpisanej w dowodzie rejestracyjnym);
  • auto nie posiada nadwozia, skrzyni biegów, układu hamulcowego, silnika i/lub kół.

W dwóch ostatnich przypadkach skup może przyjąć niekompletny wrak, ale zwykle wiąże się to z uiszczeniem stosownej opłaty za każdy brakujący kilogram (najczęściej w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych).

O czym musisz pamiętać przed zezłomowaniem pojazdu?

Przed zezłomowaniem pojazdu pamiętaj o tym, by dowiedzieć się, czy konieczna będzie jakaś dopłata. Wiele osób spodziewa się, że odzyska dość wysoką sumę pieniędzy, ale może ona zostać znacznie obniżona.

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. 2005 r. Nr 25, poz. 202 z późn. zm.), stacja demontażu może pobrać opłatę od właściciela pojazdu, jeżeli:

  • samochód nie jest zarejestrowany na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
  • auto jest niekompletne (nie zawiera co najmniej jednego istotnego elementu: nadwozia, skrzyni biegów, układu hamulcowego, silnika lub kół ) albo zawiera odpady, które zostały do niego dodane.

Jeśli właściciel nie wyrazi zgody na uiszczenie naliczonej opłaty, skup może odmówić przyjęcia pojazdu.

Gdzie najlepiej zezłomować auto?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zezłomować auto? Wybierz pobliski, legalny punkt, z wymaganymi licencjami oraz zgodą wystawioną przez marszałka województwa. Porównaj kilka opcji, by sprawdzić obowiązujące stawki.

Zapraszamy do skupu aut Złomex. Jako firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży, zapewniamy fachową obsługę w każdej sytuacji. Oferujemy złomowanie samochodu na korzystnych warunkach. Szybko i zgodnie z przepisami dopełniamy wszystkie formalności, a także instruujemy, o czym nie można zapomnieć (np. w związku z wyrejestrowaniem auta). Od ręki wypłacalny gotówkę i proponujemy konkurencyjny cennik.

Działamy od poniedziałku do soboty. Nasi pracownicy mogą także podjechać po wrak pod wskazany adres. Ponieważ cena za dany pojazd jest szacowana indywidualnie w zależności od rodzaju auta i stopnia jego kompletności, zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego.

Postaw na wygodne, szybkie i opłacalne rozwiązanie. Upewnij się, że możesz oddać wrak do skupu, przygotuj niezbędne dokumenty, a następnie zadzwoń do nas!