Przyszedł już czas na Twoje auto? Jeśli jest już stare, niesprawne, powypadkowe, często jedynym rozwiązaniem jest oddanie go na złom. To prosty sposób na to, by pozbyć się wraku i dostać jeszcze za to trochę pieniędzy. Musisz jednak wiedzieć, że taka procedura wiąże się z kilkoma ważnymi formalnościami. Wyjaśniamy, jak przebiega kasacja samochodu!

Wybór złomowiska i kasacja pojazdu

Kasacja pojazdu polega na oddaniu auta do punktu, który posiada pozwolenie na takie działania. W ramach tego procesu odsprzedawane są przydatne części, które są zdolne do użytku, część materiałów poddaje się recyklingowi, a pozostałości zostają zutylizowane.

Najpierw należy zebrać odpowiednie dokumenty. Przydatne będzie np. potwierdzenie złego stanu technicznego auta czy oświadczenie o szkodzie całkowitej. Obowiązkowo trzeba posiadać też:

 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • tablice rejestracyjne,
 • umowę kupna-sprzedaży albo fakturę,
 • numer VIN,
 • jeśli auto miało kilku właścicieli – pozwolenie na jego kasację.

Następnie należy wybrać odpowiedni skup złomu. Warto porównać ceny przynajmniej kilku okolicznych punktów, ponieważ mogą się różnić.

Po dostarczeniu pojazdu i dopełnieniu wszystkich formalności otrzymuje się zaświadczenie o zezłomowaniu.

Wyrejestrowanie zezłomowanego samochodu w wydziale komunikacji

Kiedy auto zostanie już oddane w skupie złomu, trzeba je wyrejestrować w odpowiednim Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni. Do tego potrzebne są:

 • wypełniony wniosek,
 • dokument potwierdzający tożsamość,
 • dowód rejestracyjny, kartę pojazdu albo stosowne oświadczenie lub decyzję o czasowym wycofaniu z ruchu,
 • potwierdzenie uregulowania opłaty w wysokości 10 zł.

Kolejnym krokiem powinno być powiadomienie ubezpieczyciela o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu.

Zwrot składki OC za zezłomowany pojazd – czy to możliwe?

W większości przypadków możliwy jest zwrot składki OC za zezłomowany pojazd. Po kasacji auta warto szybko zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, by złożyć stosowny wniosek. Firma ma obowiązek zwrócić niewykorzystaną część składki OC w ciągu 14 dni. Jeśli np. auto miało być objęte ochroną jeszcze przez 3 miesiące, można odzyskać kwotę za ten okres. Zwykle wystarczy podesłać stosowne dokumenty – wiele towarzystw pozwala zrobić to online.

Czeka Cię kasacja pojazdu?  Wybierz legalny skup złomu z konkurencyjnymi stawkami! Złomex jest firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku. Zapewniamy szybką, bezproblemową obsługę. Nie musisz dostarczać do nas auta, bo sami możemy odebrać je ze wskazanego przez Ciebie miejsca. Błyskawicznie załatwiamy formalności i od ręki wypłacamy gotówkę. W razie pytań chętnie wszystko wyjaśnimy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego albo za pośrednictwem formularza.

Pozbądź się starego samochodu i zdobądź uczciwą zapłatę! Wybierz proste, wygodne, a do tego ekologiczne rozwiązanie. Nie czekaj dłużej – oddaj swoje auto na złom!