Oddanie samochodu na złom to ostateczność. Najczęściej sprawne auta staramy się sprzedaż innym osobom, które szukają pojazdu w danym przedziale cenowym albo np. do komisu. Gdy jednak samochód jest poważnie uszkodzony, a jego naprawa byłaby nieopłacalna, skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty Stacji demontażu pojazdów. W tym artykule podpowiadamy, jakie samochody kwalifikują się do kasacji.

Stan samochodu a kasacja

Do kasacji trafiają przede wszystkim pojazdy, które uległy ciężkim wypadkom i nie otrzymały pozwolenia na dalszy udział w ruchu drogowym. Tu jednak warto zaznaczyć, że nierzadko auta są kwalifikowane do kasacji nawet po mniejszych stłuczkach, ale koszty naprawy auta znacząco przewyższają jego wartość. Poza tym do kasacji można oddać każde auto, bez względu na jego stan techniczny – może być nawet nienadające się zupełnie do jazdy. W takiej sytuacji na lawecie trafia ono na złomowisko, gdzie profesjonalni pracownicy wykonują całą procedurę kasacji pojazdu.

Podsumowując więc, kasacja dotyczy przede wszystkim pojazdów: 

  • całkowicie uszkodzonych;
  • powypadkowych, spalonych, rozbitych;
  • wybrakowanych,
  • niedopuszczonych do ruchu lub nienadających się do dalszej eksploatacji po badaniu technicznym na stacji diagnostycznej;
  • starych, które mają duże zużycie podzespołów;
  • takich, w przypadku których ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą.

Kiedy zgłosić się do kasacji pojazdu?

Dość oczywistym jest, że najpierw staramy się naprawić nasz samochód, a wizytę w stacji demontażu traktujemy jako ostateczność. Wszystko dlatego, że sprzedaż sprawnego auta zdecydowanie bardziej się opłaca z punktu widzenia finansowego niż zezłomowanie go. Niestety nie zawsze można oddać do warsztatu pojazd, a właściwie – nie zawsze ma to sens, ponieważ koszty części, jak i cena robocizny, okazują się zatrważające i przewyższają wartość auta. W takiej sytuacji należy zgodnie z obowiązującym prawem zezłomować je w Stacji Demontażu Pojazdów, która posiada odpowiednie upoważnienie. 

Jakie dokumenty są potrzebne do kasacji pojazdu?

Aby kasacja pojazdu mogła zostać przeprowadzona, niezbędne jest dysponowanie następującymi dokumentami:

  • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem (np. paszport),
  • upoważnienie od współwłaściciela pojazdu (jeśli dotyczy),
  • dowód rejestracyjny auta lub inny dowód potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna sprzedaży, pozwolenie czasowe),
  • karta pojazdu,
  • w przypadku braku dowodu rejestracyjnego, zaświadczenie z danymi pojazdu z Wydziału Komunikacji.

Po kasacji samochodu właściciel pojazdu otrzyma zwrot skasowanego dowodu rejestracyjnego lub innych dokumentów potwierdzających własność pojazdu, zaświadczenie o skasowaniu pojazdu oraz zwrot skasowanych tablic rejestracyjnych. Następnie należy udać się z kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji i tam wyrejestrować pojazd.

Gdzie oddać samochód do kasacji?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, należy udać się do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów. To miejsce, które posiada zezwolenie odpowiedniego organu. Na przykład Zlomex działa z up. Marszałka woj. małopolskiego o numerze SR-III.7221.4.2014.AK. W naszej stacji złomujemy pojazdy wszelkiego rodzaju, a także prowadzimy skup aut – jeśli chcesz szybko pozbyć się auta, a może ono jeszcze uczestniczyć w ruchu lub wymaga niewielkich napraw, możesz liczyć na naszą pomoc. Samochody niesprawne są odbierane na lawetach przez doświadczonych i przeszkolonych pracowników, a następnie po weryfikacji wszelkich dokumentów poddawane kasacji.