Jak wiadomo, skupy złomu przyjmują rozmaite odpady metalowe. Wśród nich wyróżnia się kilka odmian, ze względu na m.in. skład, właściwości i zastosowanie surowców. W tym wpisie wyjaśniamy jakie rodzaje żeliwa skupują złomowiska!
Odpady żeliwne, czyli co?
Odpady żeliwne to te zawierające metale, których podstawowym składnikiem jest żelazo. W ich przypadku jest łączone z węglem, przy czym jest go więcej niż 2%. Do tego posiadają dodatki w postaci innych pierwiastków, jak m.in. siarka, krzem, mangan czy fosfor.
Żeliwo jest powszechnie wykorzystywane. Wytwarza się z niego m.in. piece, rury, kaloryfery, elementy instalacji grzewczych, włazy kanałowe, elementy kanalizacyjne, podzespoły maszyn czy nawet akcesoria kuchenne.
Złom żeliwny dzieli się na dwie główne grupy:
- złom żeliwny maszynowy (tzw. złom ciemny) – zwykle są to m.in. korpusy silników, części maszyn, podstawy pod maszyny, matryce oraz inne elementy przemysłowe;
- złom żeliwny handlowy (tzw. złom biały) – najczęściej pochodzi z m.in. elementów instalacji sanitarnych, takich jak wanny czy grzejniki.
Dlaczego warto oddać żeliwo na złom?
Prawidłowa utylizacja odpadów metalowych jest ważna z wielu względów. Dlaczego warto oddać żeliwo na złom? Ponieważ odpady tego typu można w 100% przetworzyć i ponownie wykorzystać. Obieg zamknięty daje wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim w ten sposób:
- ogranicza się ilość niebezpiecznych, nieprawidłowo składowanych odpadów, które zagrażają ludziom, zwierzętom oraz środowisku, a także zmniejsza się ilość odpadów zalegających na wysypiskach śmieci;
- redukuje się ilość energii i wody zużywanych na produkcję nowych surowców, jednocześnie zmniejszając ilość szkodliwych związków emitowanych do powierza;
- zmniejsza się wydobycie nieodnawialnych surowców – żelaza i węgla;
- zapobiega się gwałtownym wzrostom cen produktów wytwarzanych z metali żeliwnych.
Oddawanie takich odpadów na złom jest wygodnym, a przy tym w pełni legalnym, bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem. Przy okazji pozwala nieco zarobić – skupy płacą za każdy kilogram odpowiednio przygotowanego złomu. Po co składować niepotrzebne śmieci czy wyrzucać je w niedozwolony sposób (ryzykując wysoką grzywną i szkodząc otoczeniu!), kiedy można je po prostu sprzedać?
Gdzie oddać żeliwo?
Często największą przeszkodą jest brak świadomości na temat tego, gdzie oddać żeliwo. Najlepiej wybrać pobliski, licencjonowany punkt z atrakcyjnym cennikiem.
Złomex jest skupem złomu działającym na rynku już od ponad 30 lat. Gwarantujemy konkurencyjne stawki, kompleksową, profesjonalną obsługę oraz szybkie dopełnienie wszystkich formalności. W razie potrzeby pomożemy z identyfikacją odpadów i odpowiemy na wszystkie pytania. Działamy od poniedziałku, do soboty. Obsługujemy Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców – możemy również przyjechać odebrać złom.
Żeliwo z powodzeniem może być ponownie wykorzystane. Zrób coś dobrego dla środowiska, gospodarki oraz swojego budżetu. Przywieź nam swoje odpady żeliwne lub zamów transport!