Sprzedaż złomu do skupu jest transakcją finansową, dlatego wiąże się z pewnymi formalnościami. W punktach działających legalnie i zgodnie z przepisami, obsługa powinna wystawiać specjalne zaświadczenie. Dowiedz się, jakie dokumenty otrzymasz w skupie złomu!

Dokumenty na skupie złomu?

Korzystanie z usług skupu złomu zgodnie z przepisami powinno zostać potwierdzone poprzez wydanie stosownych dokumentów. Najważniejszym z nich jest FPO, czyli formularz przyjęcia odpadów. W dokumencie wydanym klientowi znajdują się takie dane, jak m.in.:

  • dane osoby oddającej odpady (imię i nazwisko, numer dowodu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także adres zamieszkania),
  • dane skupu,
  • opis odpadów (rodzaj złomu i jego ilość),
  • cena (stawka za kilogram danego rodzaju odpadów) oraz wypłacona należność.

Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy złom jest oddawany przez przedsiębiorstwo. W tej sytuacji wystawiane jest KPO, czyli karta przekazania odpadów. Dokument stanowi dowód na to, że odpady zostały oddane do legalnego, uprawnionego punktu. Dodatkowo skup powinien wystawić fakturę VAT, która następnie musi być dostarczona do księgowości, celem uwzględnienia przychodu.

Zdarza się, że przekazywane odpady muszą zostać zutylizowane w specjalny sposób (np. pewne elementy urządzeń elektrycznych). Wtedy konieczne jest wystawienie dodatkowego dokumentu, jakim jest protokół zniszczenia. Stanowi dowód na to, że odpady zostały potraktowane w ekologiczny, bezpieczny sposób.

Dlaczego są one istotne?

Odpowiednia dokumentacja procesu oddawania złomu jest bardzo ważna z wielu względów. Przede wszystkim, w ten sposób można potwierdzić, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami – nie tylko podatkowymi, ale też ekologicznymi. Formalności tego typu stanowią dowód na legalność transakcji.

W przypadku przedsiębiorców, dokumenty otrzymane na skupie są szczególnie istotne. Są podstawą do opodatkowania transakcji i umożliwiają odpowiednie jej rozliczenie. Do tego są potwierdzeniem, że firma działa zgodnie z prawem oraz ma na względzie ekologię, co ma pozytywny wpływ na wizerunek.

Jakie miejsca warto odwiedzać?

Szukając punktu, do którego odda się odpady metalowe, warto kierować się doświadczeniem pracowników oraz stawkami. Najrozsądniej wybrać sprawdzoną firmę, która działa na rynku od wielu lat i w pełni profesjonalnie traktuje wszystkich klientów, a także proponuje konkurencyjne ceny.

Skup złomu Złomex obsługuje Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Sprawnie i w pełni legalnie przeprowadzamy cały proces. Wydajemy odpowiednie dokumenty oraz od ręki wypłacamy gotówkę. Chętnie odpowiadamy na pytania, a także służymy fachową radą, m.in. pomagamy zidentyfikować odpady czy podpowiadamy, jak przygotować je przed przywiezieniem ich do skupu. Przy tym mamy jedne z najlepszych cen w regionie.

Oddając złom zwróć uwagę na to, czy wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Pamiętaj o tym, by upomnieć się o wymagane dokumenty. Chcesz mieć pewność, że utylizujesz odpady metalowe w korzystny, bezpieczny i ekologiczny sposób? Zapraszamy!