Gdy pojazd nie nadaje się do użytku, najlepszym rozwiązaniem jest jego zezłomowanie. Co jednak, gdy samochód nie jest w całości? Jak zezłomować niekompletne auto? Czy to w ogóle możliwe i kto się tym zajmuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, a także cenne wskazówki, które przygotowali eksperci Złomex.

Złomowanie niekompletnego auta

Oddane pojazdu na złom to najprostszy i zarazem najchętniej wybierany sposób, aby pozbyć się nienadającego się do użytku wraku. W sytuacji, gdy auto jest niezdatne do jazdy, firma zajmująca się złomowaniem pojazdów lawetuje auto i zajmuje się wszelkimi czynnościami. Zgodnie z obowiązującym prawem, legalnie działająca stacja demontażu zobowiązana jest przyjąć każdy pojazd, który został wycofany z eksploatacji.

Niemniej istotny jest fakt, że rzeczywista masa całkowita samochodu powinna w momencie przekazania wynosić co najmniej 90% wagi wpisanej w dowód rejestracyjny. Jeśli auto waży mniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazd nie zostanie przyjęty. W Złomex prowadzimy skup samochodów kompletnych, jednak są stacje demontażu, które zajmują się złomowaniem pojazdów niekompletnych – wówczas najczęściej za każdy brakujący kilogram naliczana jest dodatkowa opłata (najczęściej ok. kilka złotych za kilogram).

Jeśli więc w Twoim aucie brakuje radia i podłokietnika – bez obaw, na pewno samochód zostanie przyjęty na szrot. Także w Złomex taka kasacja pojazdów jest możliwa. Jeśli jednak brakuje silnika, elementów układu wydechowego, zbiornika paliwa czy innych, sporo ważących podzespołów, konieczne będzie rozeznanie się, jaka stacja demontażu przyjmie Twój pojazd oraz ile policzy za brakujące kilogramy.

Niekompletny pojazd a złomowanie – o czym pamiętać?

  • Gdy złomujesz samochód, obowiązkowo wybierz legalną Stację Demontażu Pojazdów, która ma ważne zezwolenie wojewody na prowadzenie takiej działalności. Tylko takie stacje działają zgodnie z prawem i mogą dokonywać kasacji aut, umożliwiającej późniejsze wycofanie samochodu z ruchu oraz jego wyrejestrowanie.
  • Niezależnie od tego, czy pojazd jest kompletny czy też nie, po jego przyjęciu na złomowisko, właściciel otrzyma zaświadczenie o zezłomowaniu, a także unieważniony dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Taki komplet dokumentów pozwoli na wizytę w wydziale komunikacji, gdzie możliwe będzie wyrejestrowanie pojazdu.
  • Przy oddawaniu samochodu na złomowisko, właściciel pojazdu spisuje ze stacją demontażu umowę kupna-sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ niektóre nadające się do dalszego użytku części pojazdu będą mogły zostać oddane do sprzedaży i w tym przypadku ważne jest udokumentowanie pochodzenia tych podzespołów.

Gdzie oddać niekompletne auto?

Tak, jak powyżej wspomnieliśmy, należy znaleźć legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów w swojej okolicy. Najlepiej, jeśli będzie ona dysponowała lawetą i odbierze pojazd od Ciebie, co ograniczy wydatki. Jeśli wiesz, że oddajesz niekompletne auto, które najpewniej ważny mniej niż 90% wagi wpisanej w dowód rejestracyjny, od razu o tym poinformuj i dowiedz się, czy pojazd zostanie przyjęty oraz na jakich warunkach. Stacje mają swoje regulaminy i zasady działalności, stąd też możesz się spotkać z różnymi odpowiedziami. Z pewnością jednak nie zostaniesz z wrakiem pojazdu na długo i po kilku telefonach uda Ci się znaleźć legalny szrot, w którym zezłomujesz niekompletne auto.