Segregowanie odpadów jest ważne z punktu widzenia ekologii. Dotyczy to również złomu, który warto zbierać, segregować, a następnie spieniężać. Jest to ukłon w stronę środowiska naturalnego, ale też skuteczny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Jak zbierać i segregować złom? Sprawdź nasz poradnik!
Jak zbierać złom?
Zastanawiasz się, jak zbierać złom? Po pierwsze, możesz pozbyć się zalegających, niewygodnych przedmiotów metalowych. Być może zostały Ci takie po remoncie albo od dawna zajmują miejsce na poddaszu czy w garażu. Najlepszym pomysłem jest po prostu oddanie ich na skup złomu. Krótka wycieczka na złomowisko sprawi, że zyskasz dodatkową przestrzeń w swoim otoczeniu. Możesz też popytać bliskich i znajomych – nie każdy ma czas i chęci, by udać się na skup, a jeśli zgromadzisz więcej materiałów, to oczywiście więcej za przywieziony towar zarobisz.
Na złom możesz oddać naprawdę różne przedmioty – np. puszki, metalowe odpady i przedmioty, części samochodowe, blachy, silniki żeliwne, miedziane kable, nagrzewnice, piecyki i inne. Stawki za złom są zależne od typu materiału, jego ilości czy tego, gdzie się udasz ze składowanymi elementami. Każde złomowisko może ustalać inne ceny.
Najwięcej dostaniesz za miedź, ale możesz też przywieźć na skup stal, żeliwo i metale kolorowe, takie jak: brąz, cyna, mosiądz, aluminium czy miedź. Wszystkie są chętnie przyjmowane ze względu na swoje właściwości i możliwość ponownego ich przetworzenia. Niemniej musisz pamiętać, że nie wszystko możesz oddać na złom. Wyłączone są m.in. monety, które nie zostaną przyjęte przez legalnie działające skupy złomu, a także znaki drogowe czy elementy torów kolejowych/tramwajowych.
Jak segregować złom?
Gdy rozważasz, jak zbierać złom, musisz też pochylić się nad kwestią segregacji złomu. Przed wizytą na złomowisku warto je posegregować pod względem materiałów, jakimi się dysponuje, co z pewnością przyspieszy finalizację sprzedaży na skupie. Jeśli jednak nie wiesz, jak to uczynić i masz problem z odróżnieniem metali – bez obaw. Pracownicy wszystkim się zajmą i pomogą Ci na miejscu, by prawidłowo wycenić i sklasyfikować dostarczony towar oraz odpowiednio Ci za nie zapłacić.
Ogólnie złom dzieli się na złom stalowy oraz złom metali nieżelaznych.
- Złom stalowy: wsadowy, niewsadowy oraz złom żeliwny, gdzie następuje podział na poszczególne klasy. (odsyłamy do strony zakładka skup i sprzedaż złomu, gdzie są doprecyzowane klasy i ich parametry)
- W zakresie złomu metali nieżelaznych tzw. złomu kolorowego wyróżniamy podstawowe rodzaje takie jak:
- aluminium,
- miedź,
- mosiądz,
- miedź,
- cynk,
- ołów,
- brąz,
- złom stali nierdzewnej niemagnetycznej.
Tu jednak musisz mieć na uwadze to, że poszczególne materiały są jeszcze rozróżniane z uwagi na rodzaj konkretnych przedmiotów, a wycena uzależniona jest przede wszystkim
od wymiarów grubości i długości i ewentualnych zanieczyszczeń. Inna więc będzie cena za 1kg miedzi milbera, a inna za kable i wiązki. Podobnie sprawa się ma w przypadku złomu stalowego – tam na cenę ma duży wpływ grubość danego materiału. Możesz więc posegregować materiały nie tylko ze względu na ich rodzaj, ale też z uwagi na inne cechy, jeśli się na tym znasz. Pomocny może być na przykład cennik złomu, gdzie dokładnie opisujemy, jakie przedmioty i w jakiej cenie są przyjmowane przez Złomex.
Gdzie oddać złom?
Zebrany złom należy przywieźć na wybrany skup złomu. Jeśli masz niedaleko do Warszawy lub Krakowa, zapraszamy do siedziby Złomex. Nasi pracownicy doskonale znają się na swojej pracy, więc pomogą Ci w segregacji złomu, jeśli pojawił się problem. Oczywiście odpowiednio wycenią przywieziony złom, zgodnie z obowiązującymi stawkami. Jeśli nie zdecydujesz się zostawić ich na skupie – bez obaw, nie zostanie za to naliczona żadna opłata. Masz do nas za daleko? Poszukaj skupu złomu w swojej okolicy.