Platyna to cenny metal szlachetny o srebrzysto-białym kolorze, który charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami. Wykorzystuje się ją do produkcji biżuterii, ale też w przemyśle chemicznym, medycznym, motoryzacyjnym czy elektrycznym. Zastanawiasz się, czy dany element jest wykonany z platyny? Sprawdź poradnik, jak rozpoznać platynę, przygotowany przez ekspertów Złomex!

Platyna – jak ją rozpoznać?

Zaczniemy od niezbyt dobrych wiadomości – rozpoznanie platyny nie jest łatwe. Przypomina ona bowiem inne srebrzysto-szare metale, jak np. srebro, stal nierdzewną czy pallad. Na szczęście najczęściej wyroby z platyny są oznaczane próbami – symbolem Pt oraz liczbą, która wskazuje na czystość metalu. Czysta platyna jest oznaczana próbą 999, a np. taka z zawartością 90% platyny ma oznaczenie Pt900.

Jeśli ktoś ma już doświadczenie z platyną i innymi metalami, może również odróżnić ją wizualnie poprzez analizę odcienia. Platyna ma charakterystyczny, srebrzysto-biały kolor i z czasem nie ulega zmatowieniu, jak również jest bardziej lśniąca i ma cieplejszy odcień niż stal nierdzewna. Co więcej – gdy metal się rysuje, ale nie zmienia koloru w miejscach rys, może to być platyna. Uwagę naszą może również zwrócić ciężar – przedmioty platynowe są cięższe od przedmiotów z innych metali o podobnych gabarytach.

Do bardziej zaawansowanych metod odróżnienia platyny od innych metali należą: test kwasowy, test przewodnictwa cieplnego oraz test spektrometryczny. Tego typu testów nie wykonuje się w warunkach domowych, ale przeprowadzają go np. jubilerzy, złotnicy czy niektóre skupy metali szlachetnych.

Platyna a skup złomu

Platyna jest rzadkim pierwiastkiem, a jej główne złoża zlokalizowane są w RPA, Rosji, Kanadzie i Zimbabwe. Z uwagi na rzadkość występowania i trudność wydobycia, jest uznawana za jeden z najcenniejszych metali na świecie. Podobnie jak złoto i srebro, znana jest również jako metal inwestycyjny, co oznacza, że monety i sztabki z platyny są popularne wśród inwestorów. Co jednak z innymi przedmiotami z platyny o różnej próbie? Czy można je sprzedać na złomowisku? Odpowiedź brzmi – tak, można. Niemniej nie wszystkie punkty będą ją przyjmować, ponieważ to jeden z rzadszych i najcenniejszych metali szlachetnych. Zanim więc wybierzesz się do skupu złomu, upewnij się, że przyjmuje on przedmioty platynowe i jakie oferuje stawki.

Gdzie sprzedać platynę?

Zastanawiasz się, gdzie sprzedać platynę? Istnieją specjalistyczne punkty, które skupują metale szlachetne. W takich miejscach pracują eksperci, którzy znają się na nich, jak również przeprowadzają stosowne testy, o których pisaliśmy powyżej. W Zlomex oferujemy skup wielu metali kolorowych – aktualnie obowiązującą ofertę i ceny sprawdzisz na naszej stronie internetowej zlomex.pl. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, a postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!