Aluminium jest metalem powszechnie stosowanym w przemyśle, budownictwie i produkcji. Niestety, jest też jednym z najtrudniejszych w uzyskaniu. Z tego względu warto zadbać o to, by był ponownie wykorzystywany. Wyjaśniamy, dlaczego odzysk aluminium jest opłacalny!

Aluminium a ekologia

Aluminium jest metalem lekkim, o dobrym przewodnictwie cieplnym oraz elektrycznym, do tego odpornym na wilgoć i rozmaite kwasy organiczne. Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle m.in. spożywczym, budowlanym, elektrycznym czy samochodowym. Przez to jest powszechnie spotykanym odpadem, najczęściej w formie np. folii, puszek po napojach, felg samochodowych czy elementów urządzeń elektronicznych.

Ponieważ odpady metalowe rozkładają się nawet przez setki lat, konieczna jest ich odpowiednia utylizacja oraz obróbka i ponowne wykorzystanie. Recykling aluminium jest prosty i opłacalny, ale przede wszystkim ekologiczny. Znaczenie ma również to, że złoża boksytu (z którego pozyskuje się ten materiał) są nieodnawialne i w końcu się wyczerpią.

Przetwarzanie metalu zmniejsza ilość śmieci, a do tego ogranicza produkcję – w ten sposób generuje się mniejsze zużycie energii oraz wody oraz ogranicza emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Przy tym na wiele innych sposobów recykling minimalizuje ślad węglowy i dewastację przyrody, m.in. redukując ilość paliwa potrzebnego do transportu materiałów.

Aluminium a ekonomia

Ponowne wykorzystanie metali jest rozwiązaniem stosowanym już od dawna, ponieważ ich przetapianie jest zdecydowanie łatwiejsze i tańsze od pozyskiwania surowca z rudy. Mimo tego że sam proces składa się z wielu etapów, ostatecznie jest tańszy. Koszt produkcji aluminium z surowców wtórnych jest o wiele niższy niż koszty produkcji pierwotnej.

W tym procesie wykorzystuje się aż 85% odpadów (reszta to elementy zanieczyszczone lub z innych względów nienadające się do recyklingu, które są odpowiednio utylizowane). Przy tym warto wiedzieć, że odzysk nie ma żadnego wpływu na jakość metalu i jego parametry. Aluminium jak najbardziej może być wielokrotnie poddawane recyklingowi. Nie jest wykorzystywane po tym do tego samego celu, ale zawsze znajduje jakieś zastosowanie.

Przetapianie aluminium wiąże się również z mniejszym zużyciem energii – rzędu zaledwie ok. 5% tej, którą wykorzystuje się przy produkcji pierwotnej.

Gdzie oddawać złom?

Złom najlepiej oddać w sprawdzonym punkcie skupu, który legalnie przetwarza i utylizuje odpady. Warto porównać oferty przynajmniej kilku punktów, ponieważ każdy ma własny cennik i różne stawki.

Złomex od ponad 30 lat prowadzi skup i sprzedaż złomu. Zapewniamy kompleksowe wsparcie ze strony doświadczonych specjalistów. Błyskawicznie przeprowadzamy całą procedurę i wydajemy stosowne dokumenty. Przy tym proponujemy korzystne, konkurencyjne ceny.

Masz odpady z aluminium? Pozbądź się ich w prosty, szybki, a do tego opłacalny i ekologiczny sposób. Wybierz najlepszy skup złomu w okolicy!