Mówiąc o złomie, możemy odnosić się właściwie do wszelkich przedmiotów metalowych, które nadadzą się do wtórnego przetworzenia. Aby recykling się udał, elementy metalowe muszą zostać posegregowane i oddane do odpowiedniego punktu – tym zajmują się złomowiska. W podziale złomu wyróżnia się złom stalowy, żeliwny oraz metali kolorowych. W tym artykule skupimy się na tym drugim. Sprawdź, czym charakteryzuje się złom żeliwny.
Złom żeliwny – co to jest?
Złom żeliwny to obok złomu stalowego, najpopularniejszy rodzaj segregowanych odpadów metalowych. Dzieli się go na złom maszynowy oraz złom handlowy, które znane są również pod nazwami złom ciemny i złom białym (na kolor ma wpływ szybkość chłodzenia żeliwa po odlaniu do formy).
W pierwszych możemy umieścić np. korpusy silników, z kolei w drugich m.in. odlewy grzejników, wanny, fragmenty maszyn, rury kanalizacyjne, garnki). Złomu żeliwnego można również szukać w urządzeniach AGD – np. pralkach czy lodówkach, stąd też są one także przyjmowane na złomowiskach.
Nie zapominajmy także o maszynach rolniczych, w których często skrywają się elementy żeliwne (np. obciążniki, które znajdują się pod przednimi lampami ciągnika). Gdy maszyna nie nadaje się już do dalszej eksploatacji, można ją oddać na skup złomu i na tym nieźle zarobić.
Wartościowy złom żeliwny
Złom żeliwny nie jest uznawany za najbardziej wartościowy na złomowisku, ale w związku z tym, że elementy żeliwne są zwykle gabarytowe i ciężkie, to można na tym nieco zarobić. Żeliwo charakteryzuje się wysoką zawartością węgla, stąd też ma ono szerokie zastosowanie w przemyśle. Za kilogram na skupie można otrzymać ponad 1 zł / kilogram – aktualną cenę znajdziesz wchodząc na cennik Złomex. Oczywiście z uwagi na fakt, że ciężar złomu na wpływ na to, ile otrzymamy pieniędzy na skupie, to najlepiej opłacalne są te najcięższe przedmioty, jak np. kaloryfery czy wanny.
Gdzie oddać ten rodzaj złomu?
Złom żeliwny można oddać na właściwie każde złomowisko – to jeden z dwóch podstawowych rodzajów złomu, stąd też wszystkie skupy prowadzą jego zbiórkę. Różne mogą być jednak ceny czy godziny otwarcia skupu, stąd też przed udaniem się tam, warto sprawdzić, jakie są stawki za żeliwo oraz kiedy można zgłosić się, aby został on zważony i przyjęty. Jeśli mieszkasz w pobliżu Krakowa lub Warszawy, to zapraszamy do Złomex. Zapewniamy atrakcyjne stawki dla klientów indywidualnych i firm. Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 16:30, a w soboty od 7 do 12. Chcesz wiedzieć więcej? Nasz doświadczony zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania pod numerem tel. 691-702-575.