Recykling elementów metalowych sprzyja środowisku oraz oszczędnościom. Złom poamortyzacyjny również nadaje się do przerobu metalurgicznego, stąd też dysponując nim, warto zgłosić się do skupu, który takie elementy przyjmuje. Sprawdź, czym charakteryzuje się złom poamortyzacyjny, co do niego zaliczamy i ile można na tym zarobić.

Złom pomaortyzacyjny – charakterystyka

Złom poamortyzacyjny, zgodnie z definicją GUS, zalicza się do grupy odpadów metalicznych, które można poddać recyklingowi. Powstaje on wskutek wycofania z eksploatacji zużytych wyrobów metalowych – najczęściej po kilkunastu latach od ich wyprodukowania. 

Co zaliczamy do złomu poużytkowego?

Złom poamortyzacyjny zwykle można znaleźć w zakładach przemysłowych i surowcowych, firmach budowlanych, gospodarstwach rolniczych czy w firmach związanych z branżą transportową (kolejową, lotniczą, drogową czy wodną). Nierzadko też można natrafić na tego typu elementy w gospodarstwach domowych – np. w szopie, garażu, piwnicy. 

Co zaliczamy do złomu poużytkowego? To różnego rodzaju sprzęty, maszyny, konstrukcje, które zostały zniszczone, uszkodzone lub nieodwracalnie zużyte, a zatem ich żywotność dobiegła końca i w aktualnym stanie nie nadają się do dalszego użytku. Jedyną szansą na ich odzysk jest recykling, czyli przerób metalurgiczny, który ma na celu ponowne wykorzystanie materiałów. Niekiedy wyklucza się złom ze sprzętu gospodarstwa domowego, złom karoseryjny czy felgi z kół samochodów osobowych, stąd też warto zorientować się, co dane złomowisko przyjmuje.

Odrębną kategorią jest złom kawałkowy poamortyzacyjny, czyli złom składający się z niewielkich elementów – np. taśmy, rury, druty, pręty. Skup złomu zwykle określa, jakie elementy mogą zostać przyjęte (np. średnica powyżej/poniżej X mm), zatem skontaktuj się z nami w tej kwestii.

Skupy złomu poamortyzacyjnego

Złom poamortyzacyjny oddaje się do ponownego przerobienia na skupach złomu, które przyjmują tego typu materiały, a jest to właściwie większość skupów. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, mogą wystąpić różne wyłączenia – co do wymiarów czy typu przyjmowanych przedmiotów. Mając na uwadze, że współcześnie większa część produkcji stali w Polsce pochodzi z recyklingu metalowych elementów, to skala przetwórstwa jest olbrzymia. Warto przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i recyklingować wszelkie elementy metalowe – w tym również złom amortyzacyjny. Jeśli mieszkasz nieopodal Krakowa lub Warszawy, to zapraszamy do Złomex. Sprawdź nasz cennik złomu i godziny działania skupu.