Awaria auta niestety dość często wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt naprawy można jednak skutecznie obniżyć, korzystając z podzespołów pozyskanych z rynku wtórnego. Szczególnie opłacalną, a przy tym bezpieczną opcją są części samochodowe ze złomowiska. Wyjaśniamy, kiedy warto się na nie zdecydować!

Dlaczego warto wybrać takie części?

Na skup złomu oddawane są nie tylko wraki czy doszczętnie zniszczone pojazdy. Często do kasacji przeznaczone są auta, których np. nie opłaca się naprawiać albo otrzymały orzeczenie o szkodzie całkowitej. W takich samochodach jak najbardziej da się znaleźć jeszcze całkiem przydatne części.

Skupy złomu zarabiają na sprzedaży odzyskanych materiałów, a także podzespołów. Ich zakup z wielu względów jest bardzo korzystny. Przede wszystkim, są to głównie części oryginalne, zdecydowanie lepsze od zamienników. Do tego obsługa zwraca szczególną uwagę na ich stan, dlatego nie ma ryzyka, że otrzyma się niesprawny element. Największą zaletą jest jednak niska cena – w ten sposób da się tanio zdobyć np.:

  • błotniki,
  • felgi,
  • lusterka,
  • reflektory,
  • zderzaki.

Ważną zaletą przemawiającą za takim rozwiązaniem jest też ekologia. Wybór części z drugiej ręki to świetny sposób na ograniczenie produkcji i śladu węglowego. Po co inwestować w droższe, nowe podzespoły, gdy można znaleźć tańsze odpowiedniki z „recyklingu”?

Kto powinien unikać zakupu?

Części z odzysku są tańsze w porównaniu z nowymi, ale nie każdy powinien korzystać z tej możliwości. Na pewno nie warto tego robić, gdy auto jest jeszcze na gwarancji. Nowy samochód znacznie straci na wartości, gdy zostanie naprawiony z wykorzystaniem używanych podzespołów.

Rozsądniej jest też zrezygnować z usługi skupu, gdy trzeba wymienić części mające bezpośredni wpływ na sprawność pojazdu i bezpieczeństwo podczas jazdy. Komponenty z drugiej ręki, nawet w dobrym stanie, były już eksploatowane, co miało wpływ na ich kondycję.

W wielu przypadkach kierowcy nie mają nawet możliwości korzystania z takich części, ze względu na ograniczenia prawne. Przepisy zakazują montażu m.in. poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, przewodów, klocków hamulcowych, przegubów układu kierowniczego czy elementów instalacji LPG.

Gdzie szukać używanych części samochodowych?

Używane części samochodowe najlepiej kupować w sprawdzonym skupie złomu. Warto sprawdzić kilka pobliskich punktów, by porównać aktualną ofertę oraz proponowane ceny.

Złomex jest firmą z wieloletnim doświadczeniem. Nasi specjaliści wybierają na sprzedaż jedynie podzespoły w bardzo dobrym stanie. Posiadamy komponenty od najróżniejszych marek aut, z rozmaitych modeli i roczników. Oferujemy najlepsze używane części samochodowe w konkurencyjnych cenach.

Aby sprawdzić dostępność, zadzwoń do nas lub wyślij wiadomość e-mail. Szybko damy Ci znać, czy mamy akurat na stanie poszukiwane przez ciebie elementy. Chętnie służymy pomocą – odpowiemy na pytania, doradzimy co wybrać itp.

Naprawa auta może być tańsza, a do tego bardziej ekologiczna. Wybierz podzespoły ze skupu złomu!