Akumulatory są jednymi z bardziej problematycznych odpadów. Wiele osób nie wie, co z nimi zrobić, przez co niestety są porzucane w lasach czy innych nieprzeznaczonych do tego miejscach. Wyjaśniamy, co zrobić ze zużytym akumulatorem!

Czy akumulator jest bezpieczny dla środowiska?

Zużyty akumulator jest wykonany z materiałów, które stanowią bezpośredni zagrożenie dla środowiska i człowieka. Ołów, będący metalem ciężkim, ma szkodliwy wpływ na organizmy żywe. Elektrolit (roztwór kwasu siarkowego) ma właściwości żrące. Do tego obudowę wytwarza się z tworzyw sztucznych, które rozkładają się przez tysiące lat.

Substancje z jednego zużytego akumulatora mogą skazić wiele metrów sześciennych gleby, doprowadzając do zatrucia i śmierci wielu organizmów żywych. Wyrzucanie takiego odpadu do lasu, rowu czy innego nieprzystosowanego miejsca jest najgorszym rozwiązaniem. Jeśli do tego akumulator jest uszkodzony, w trakcie jego wynoszenia można zrobić sobie krzywdę (np. oparzyć się elektrolitem).

Na czym polega recykling akumulatorów?

Zużyte akumulatory na szczęście można oddać do recyklingu, bowiem da się z nich odzyskać większość materiałów. Są one wykorzystywane do produkcji nowych akumulatorów, a także do innych celów.

Ołów z kratek i mocowań po przetopieniu w całości może być ponownie użyty, praktycznie bez ograniczeń. Po wszystkim odlewa się go w formę sztabek, czyli materiału bazowego do produkcji nowych elementów.

Tworzywo sztuczne z obudowy jest przerabiane na granulat, który wykorzystuje się do produkcji wieczek i skrzynek. Znajduje też różne zastosowanie.

Elektrolit jest neutralizowany i przetwarzany, tak by możliwa była ekstrakcja kwasu siarkowego. Może być też przekształcony w siarczan sodu, który odgrywa ważną rolę przy produkcji tekstyliów, a także innych substancji chemicznych, np. nawozów.

Dzięki temu akumulatory są przetwarzalne aż 95%. Uzyskane w procesie odzysku surowce są wykorzystane do produkcji nowych komponentów, ale nie tylko. W ten sposób ogranicza się ilość odpadów do minimum, chroniąc środowisko oraz zmniejszając wydatki związane z pozyskaniem nowych surowców.

Gdzie oddać akumulator?

Zużyty akumulator można oddać do sklepu z akumulatorami lub warsztatu. W obu przypadkach powinien zostać przyjęty bez żadnych problemów. Co więcej, przy zakupie nowego akumulatora można odzyskać kaucję w wysokości 30 zł (jeśli zwróci się stary akumulator w ciągu 30 dni).

Odpady tego typu są przyjmowane także przesz PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Znajduje się w każdej gminie i jest instytucją, do której można zwracać się w przypadku problemów z utylizacją nietypowych odpadów. Są one przyjmowane bezpłatnie.

Warto jednak wiedzieć, że oddając akumulator można przy okazji zarobić. W teorii jest traktowany jako złom, dlatego może być oddany do skupu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ponieważ jest zaliczany do grupy odpadów niebezpiecznych, nie wszystkie punkty będą zainteresowane jego zakupem.

Skup złomu Złomex przyjmuje zużyte akumulatory, proponując konkurencyjne stawki. Prowadzimy działalność w sposób legalny, z uwzględnieniem wszystkich przepisów. Dopilnowujemy tego, by wszystkie odpady zostały przekazane do recyklingu, a ewentualne pozostałości – bezpiecznie i ekologicznie zutylizowane.

Działamy od poniedziałku do soboty. W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Nasza obsługa z przyjemnością wszystko wyjaśni. Pozbądź się starego akumulatora w prosty, bezpieczny, ekologiczny, a do tego opłacalny sposób!