Wypadek samochodowy to przykra sytuacja, której każdy kierowca, jak i właściciel pojazdu chciałby uniknąć. W końcu jest nie tylko niebezpieczna, ale też wiąże się z wydatkami. Niekiedy możemy liczyć na odpowiednie odszkodowanie w ramach polisy ubezpieczeniowej, innym razem niestety straty są po naszej stronie. Poza tym pojawia się wątpliwość – co zrobić z samochodem po wypadku? W tym artykule postaramy się rozważyć wszystkie możliwości, ich wady i zalety.

Samochód po wypadku – co dalej?

Niestety, stało się. Doszło do wypadku wskutek którego pojazd został znacznie uszkodzony. Co zrobić? Na początku oczywiście priorytetem jest kwestia bezpieczeństwa, stąd też auto należy właściwie zabezpieczyć. Później, zależnie od przyczyn wypadków, należy zawiadomić ubezpieczyciela – jeśli sprawcą był inny pojazd, ważna jest polisa OC właściciela. Jeśli natomiast do wypadku doszło z Twojej winy, to należy skontaktować się z ubezpieczycielem w przypadku posiadania polisy AC.

Gdy wszelkie formalności są dopełnione, czas na zastanowienie się, czy auto nadaje się do naprawy czy też do kasacji. Jeśli do naprawy, to oczywistym jest skontaktowanie się z mechanikiem, który wyliczy koszty – wówczas należy podjąć decyzję, czy będzie to opłacalne. Jeśli auto bezwzględnie nadaje się do kasacji, należy poszukać dobrego złomowiska. W sytuacji, gdy pojazd być może uda się naprawić, ale nie zdecydujesz się na taki krok, odpowiednim wyborem jest skontaktowanie się ze skupem aut, który skupuje pojazdy w każdym stanie, niezależnie od marki, wieku i innych kwestii.

Złomowanie samochodu po wypadku

Kasacja samochodu powinna odbyć się w Stacji Demontażu, która posiada odpowiednie upoważnienie Marszałka województwa. Warto upewnić się, jakie są zasady w przypadku danego złomowiska. Na przykład w Złomex auto można dostarczyć samodzielnie do Stacji albo zamówić lawetę, która podjedzie pod wskazany adres i zabierze pojazd.

Aby możliwe było przeprowadzenie kasacji, klient musi dysponować następującymi dokumentami:

  • dokument tożsamości ze zdjęciem (do wglądu),
  • upoważnienie od właściciela bądź współwłaścicieli,
  • dowód rejestracyjny pojazdu (w przypadku braku dowodu rejestracyjnego, niezbędne będzie zaświadczenie z danymi pojazdu z Wydziału Komunikacji)

Właściciel pojazdu nie musi się niczym martwić. Całą procedurą kasacji zajmują się pracownicy Stacji Demontażu. Po kasacji właściciel otrzymuje następujące dokumentu: zwrot skasowanego dowodu rejestracyjnego, zwrot skasowanych tablic rejestracyjnych, zaświadczenie o skasowaniu pojazdu. W kolejnym etapie należy udać się ze wspomnianym kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować pojazd.

Gdzie zezłomować samochód po wypadku?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, należy wybrać legalnie działającą, posiadającą odpowiednie uprawnienia Stację Demontażu Pojazdów. Oczywiście warto także sprawdzić zasady działania czy poznać wycenę złomowanego pojazdu. W Złomex każdorazowo wyceniamy pojazdy indywidualnie, w zależności od typu samochodu, jego stanu i stopnia kompletności. Pracujemy 5 dni w tygodniu, a nasza laweta jest do Państwa dyspozycji przez cały dzień – od 5.30 do 21.00 i w tym czasie możemy odebrać pojazd spod wskazanego adresu. Kasacje w siedzibie firmy odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.30. Masz pytania lub chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z działem kasacji pojazdów pod numerem telefonu: 695 939 595.